Какви рутинни прегледи да си направиш [част първа]

2016-04-04 17:33:00
Какви рутинни прегледи да си направиш [част първа]
Снимка: freedigitalphotos.net

Профилактичните прегледи са от особена важност за човешкото здраве. Чрез тях се установява какво е състоянието на организма ти и се откриват евентуално възникнали проблеми. Ето какви рутинни прегледи е хубаво да си правиш през определен период, за да имаш актуална информация за здравословното си състояние.

 

Очен преглед. Хубаво е е да проверяваш зрението си на всеки две години, а ако носиш очила или контактни лещи за коригиране на далекогледство или късогледство, всяка година. Очните болести са обикновено безболезнени или с по-леки болезнени изяви в сравнение с другите болести, а някои от тях като глаукомата например, са без никакви симптоми доста време след началото на заболяването. Промени в зрителните органи могат да са сигнал и за други недиагностицирани медицински проблеми като високо кръвно налягане или диабет. Това, че според теб виждаш добре, не означава винаги, че всичко с очите ти е наред.

 

 

Мери си кръвното. Дори да нямаш никакви притеснения, че кръвното ти пада или се качва понякога, хубаво е жените между 18 и 65 години да го измерват поне веднъж на две години (въпреки че това е прекалено голям период от време, а когато не се чувстваш добре, почти винаги е, защото кръвното ти е паднало например). Много е важно апаратът да е точен (по възможност професионален) и процедурата да се извършва правилно – в спокойно състояние, седнал/а, след 5 минути в пълен покой, точно поставен маншон на ръката, да се повтори три пъти и да се отчете средната стойност и т.н. Затова може би е най-добре медицинско лице да измери кръвното ти.

 

Цитонамазка. Този гинекологичен тест се препоръчва на всички жени от 25 до 49 години поне веднъж на две години (но за по-младите момичета при необходимост също е много препоръчителен). Процедурата е бърза и безболезнена за пациентката, а резултатът е много полезен за установяване на болестни изменения в клетките на маточната шийка. В повечето случаи анормалните клетки могат да се върнат към нормалния си строеж от само себе си, но понякога се налага да се отстранят, за да се предотврати развитие на цервикален карцином. При цитонамазката (PAP test) се вземат повърхностни клетки от шийката на матката и се изследват под микроскоп за предракови промени. Благодарение на въвеждането на този тест като профилактична мярка, заболеваемостта от рак на маточната шийка намалява значително.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия