В организма ти трябва да има от всички витамини по малко. Ето къде да ги търсиш, в какви количества да ги приемаш и на кои да наблегнеш според сезона.

 

Витамин А. Този витамин може да има животински или зеленчуков произход. При недостиг в организма, зрението отслабва, забелязва се сухота в устата и носа, а кожата се дехидратира видимо, понякога с неприятно и болезнено напукване на повърхностния слой. Препоръчителното дневно количество е 800 мкг. Само 100 грама моркови съдържат между 1000 и 2300 мкг бета-каротин. Трябва обаче да се съобразиш, че консумацията на алкохол и кафе, приемът на антибиотици или използването на препарати, съдържащи кортизон, както и пушенето, пречат на усвояването на този витамин. А, за да го получиш консумирай: рибено масло, черен дроб, яйчен жълтък, масло, сурови моркови, чесън, спанак, зеле, магданоз, масло от пшенични зародиши, глухарче, кресон, домати, броколи, цикория, маруля, тиква, кайсии, пъпеш, праскова, портокал, диня (както и всички плодове в жълто и оранжево).

 

 

Витамин В. Сред основните симптоми, по които ще разпознаеш недостига на този вид, са безпричинната умора, липсата на апетит и нарушената концентрация.Няма да го усвоиш, ако пушиш, консумираш алкохол. както и на по-големи количества сладкиши и захар. Препоръчителната дневна доза е 1,1 мг. Можеш да го откриеш в: пчелно млечице, бирена мая, масло от пшенични зародиши, соя, пълнозърнести продукти, лешници, бадеми, орехи, слънчогледово олио.

 

Витамин В2. Недостигът на този витамин може да има различни симптоми - например парене на очите (особено когато са изложени на слънце), също така поява на афти и стоматит в устата или дерматити и екземи по кожата. Препоръчителната дневна доза е 1,4 мг. За да се сдобиеш с него, консумирай: зеле, яйчен жьлтък, масло от пшенични зародиши, грах, кисело мляко и маслодайни култури.

 

Витамин В3. За липсата му в организма говорят симптоми като лошо храносмилане, нередовен стомах, гадене и лош дъх. Ще го откриеш в: черен дроб, зърнени храни, пилешки гърди, фъстъци, риба.

 

Витамин В4. Наричат го още фалшив витамин, тъй като той е витаминоподобно вещество с характеристики, сходни на тези от група В. Организмът е способен да го синтезира частично или изцяло. Важен е за добрата памет, нормалното умствено развитие, нормалните мускулни контракции, сърдечносъдовата система. Освен това ограничава възпалителните процеси. При недостиг отслабва имунната система, възможна е и появата на неврити. Открива се в: пълномаслено мляко, ориз, картофи, домати и цвекло.

Автор: Nadejda Atanasova