Прополисът се използва в повечето случаи за лечебна цел. Той е пчелен продукт, който унищожава бактериите, вирусите и инфекциите. Има противомикробно, противовъзпалително и имуностимулиращо действие. Но също така прополисът (наричан още клеева тинктура и клей) се използва в козметиката и фармацията. Ще те запознаем с някои от приложенията му.
Той има бактерициден и бактериостатичен ефект спрямо много бактерии. Съхраняван при нормални условия, срокът на годност на прополиса е около 3-4 години. Антибактериалните вещества са термостабилни и устойчиви на високи температури. Клеевата тинктура има благоприятно действие върху кожата и окосмените части на тялото. Също така действието му спрямо гъбични заболявания на устната кухина, дихателните пътища и стомашно-чревния тракт е много ефикасно. Друг лековит ефект клеят има при грипни вируси. Той помага за отстраняването на настинки и прави имунната система по-силна.
Клеевата тинктура има противовъзпалително действие – ускорява заздравяването на рани, особено на такива след хирургична обработка. Тя дезинфекцира и помага за образуване на зряла съединителна тъкан. Също така съществуват тези, че клеевата тинктура умее да разрушава раковите клетки, но без да засяга здравите.
Обезболяващо свойство. Прополисът е много изключително ефикасен при зъбобол. Достатъчно е да се постави малко топче прополис в устата на мястото на болния зъб и да се дъвче в продължение на няколко минути. Клеят обикновено не е толкова мек, но омеква при температурата на човешкото тяло и по този начин може да се моделира според формата на мястото, където боли. Обезболяващо действие в устната кухина клеевата тинктура има и при херпес, афта, ангина, болка в гърлото (можеш да си правиш гаргара с 2-4% разтвор на прополис) и др. Акнето също можеш да премахнеш с клей, но по-добре се посъветвай с лекар преди да пристъпиш към това действие.
Други функции на клеевата тинктура са: засилване на апетита, лекуване на изгаряния и абцеси, понижаване кръвното налягане, антиоксидантно действие и др.
Въпреки че клеят е много полезен, трябва да се подходи предпазливо при първата му употреба, тъй като има вероятност той да предизвика алергични реакции. За да провериш дали си алергичен/а към прополиса, намажи горния участък на кожата от вътрешната страна на лявата ръка. Ако до 24 часа не се появи зачервяване, подуване или други признаци на алергична реакция, можеш да го използваш като метод за лечение.