Човешкият мозък е изключително сложно устроен. Въпреки това и той като повечето неща прави „бъгове“ от време на време и може да бъде успешно манипулиран.
Всеки клинично здрав човек има спомени от минали събития. Те ни помагат да съхраним емоциите си от нещата, които са ни се случили и да се усъвършенстваме, благодарение на опита, който сме натрупали. Още от деца започваме да учим и с течение на времето усвояваме по-сложни и обемни познания и по този начин да генерираме по-полезен опит. Без спомените това нямаше как да се случи.
Мозъкът ни съхранява различни случки из неговите центрове, които са отговорни за запаметяването на мястото в пространството и как се достига до него, емоционалните преживявания и т.н.
Въпреки че човешкият мозък е почти съвършен, често се случва той да ни лъже – забравяме какво искаме да кажем, накъде сме тръгнали, къде сме паркирали автомобила си, урока по биология и т.н. Понякога ни се губят моменти, не се сещаме за думи, не помним какво сме обядвали вчера и прочие.
Паметта складира много спомени, но ние имаме директен достъп само до малка част от тях.
Повечето хора забравят някакви неща и събития, но има и такива, които се сещат за неща, които никога не са им се случвали, т.е имат фалшиви спомени. Това може да се случи след хипноза или различни техники на убеждаване, но вече може и чрез технология.
Наскоро учените направили първата успешна стъпка към прилагането на технология, която „имплантира“ фалшиви спомени директно в човешкия мозък.
Има такива технологии, които включват генетична редакция и специфични светлинни стимулации на мозъчни неврони, които водят до успешно втълпяване на неслучили се събития и генериране на изкуствен спомен.
За пръв път учените са успели да имплантират изкуствени спомени в мозъка на спяща опитна мишка, които се запазили и след нейното събуждане. Те използвали два много малки електрода, вградени в две различни области на мозъка, които имат отношение към паметта. Едната съдържа пространствени неврони и тяхната активация води до свързване на определени места с определен спомен.
Учените са „имплантирали“ спомен за хубаво преживяване, свързан с определено място, където опитната мишка е намерила храна. След като животното се събудило, то потърсило храна на това място, което означава, че фалшивият спомен е останал активен след нейното събуждане.
Технологията представлява поставяне на мозъчни импланти, с които се въздейства върху мозъка. Учените силно се надяват, че постиженията от тези опити ще помогне за разгадаване на причините за различни проблеми с паметта при хората и как тя функционира, което ще създаде лечения за различни умствени заболявания.