Промените в храненето се отразяват на цялото ни тяло. Понякога е наложително да свалим няколко килограма, защото затлъстяването не води до нищо хубаво. Но не бива и да прекаляваме с диетите, защото дори косата може да пострада. Промените в храненето се отразяват пряко на косата. Когато си на диета, сигурно вече си представяш слабото и красиво тяло, което искаш да имаш. Но пропускаш нещо много важно, косата може да пострада сериозно, ако си на строга диета. Дори отначало да не забелязваш никакви промени в гривата си, изчакай, защото последствията стават видими едва след 3-4 месеца, защото от спирането на растежа на косъма до опадването му от фоликула, минават около 100 дни.

 

Истината е, че не всички диети са вредни и е хубаво да внимаваш с какво се храниш, но не бива да спазваш прекалено строги режими. Сега ще ти разкажем повече за различните диети и последствията им върху косата.

 

Вегетарианското меню. Има много доказателства, които поддържат и двете тези „за“ и „против“ вегетарианството. Всеки сам преценява дали да яде месо, но трябва да знаеш, че ограничаването и пълното изключване на животинските продукти може да се отрази зле на гривата ти. Най-често вегетарианците страдат от недостиг на протеини и желязо. Цистеинът е аминокиселина, която е от особена важност за косата. Тя е съставна част на космения кератин. Съдържа се в месото, яйцата, млякото и мазната риба (сьомга, херинга). Тези храни са табу за повечето вегетарианци и те не си ги набавят. Така косата започва да страда и се разрушава структурата на косъма. Ако искаш здрава грива, по-добре не се отказвай поне от рибата и млечните продукти.

 

Ако за теб вегетарианството е начин на живот, не просто диета, наблягай повече на ядките и соята, защото те са единствените растителни продукти, които могат да осигурят необходимото количество цистеин. Друг вариант е да си набавяш нужните витамини и микроелементи чрез хранителни добавки.

 

Желязо. То не бива да бъде подценявано, защото също допринася за красотата на косата. Много хора твърдят, че хапват достатъчно листати зеленчуци като коприва и спанак, които съдържат голямо количество желязо и така набавят необходимите дози. Истината е, че някои растителни продукти съдържат много желязо, но то се усвоява изключително трудно от организма. Това означава, че дори да си хапваш много спанак, коприва и броколи, е възможно да имаш дефицит на желязо в организма. Организмът усвоява най-добре желязото от червените меса и рибата, но ако все пак не искате да ядете животински продукти, хапвай повече овесени ядки, сушени плодове, боб и елда.

Автор: Nadejda Atanasova