Казват, че да ти разбият сърцето боли. Но дали наистина може болката да бъде толкова силна, че да умреш? Възможно е.

 

Според учените това може да се окаже вярно, защото мъката от загубата на близък може да донесе фатални увреждания на имунната система.

 

Смъртта на половинката или близък приятел/роднина може да има разрушителен ефект върху способността на организма да се бори с инфекции и микроби. Това е и една от основните причини вдовец или вдовица да умира малко след половинката си.

 

 

Учените дълго време изучавали ефекта от тежката загуба на кръвни клетки – неутрофили. Те имат много важна роля в борбата с бактериални инфекции като пневмонията.

 

Специалистите взели кръвни проби от наскоро опечалени мъже и жени и са разгледали колко добре неутрофилите се справят с убиването на бактерии. Те установили, че клетките на млади скърбящи хора са останали непокътнати, но тези при хора над 65-годишна възраст вече не били в състояние да се справят с бактериите. Това може да направи скърбящите уязвими за потенциално смъртоносни бактериални инфекции.

 

Доказано е, че скръбта затруднява имунната система в борбата ѝ с редица заболявания. Това се дължи на липсата на хормона DHEAS, който обикновено помага на имунната система да остане силна. Тялото ни произвежда по-малко от този хормон, когато остареем и когато сме подложени на силен стрес.

 

Според учените някои хора могат да бъдат толкова тъжни и завладени от мъката си, че да пропуснат да вземат лекарствата си, които са им нужни за да бъдат живи и здрави.

Автор: Ралица Солакова