Етеричните масла имат широко приложение. Благодарение на тях човек може да си ароматизира ваната или да промени своето умствено и емоционално състояние – да си осигури спокойствие, да повиши своята жизненост или сексуално желание, да намали апатията, която го е налегнала.

 

Етеричните масла имат лечебни свойства и поради тази причина често се използват за профилактика и лечение на много заболявания. Те проникват през кожата и имат козметично действие и поради тази причина се използват и за подобряване състоянието на кожата.

 

Ароматерапия.

 

Това е метод на лечение чрез използване на етерични масла, които могат да нормализират психическото състояние и да балансират процесите, които протичат в организма. По този начин те увеличават устойчивостта му към вредните външни влияния. Всички етерични масла са без отрицателни странични ефекти, не водят до пристрастяване и не предизвикват дисбаланс във физиологичните процеси на тялото.

 

Правила за прилагане на етеричните масла.

 

В козметичните продукти етеричните масла не се използват в чист вид, защото може да доведат до дразнение на кожата. Има и някои изключения, става въпрос за неразредено масло, което се нанася на малки точкови и проблемни области на кожата – при херпес, акне, рани и т.н.

 

 

Етеричните масла се разреждат в основните растителни масла и се добавят към натуралните кремове и домашните маски. Не е препоръчително да се добавят към готови закупени козметични продукти, защото те имат добра способност да проникнат в най-дълбоките слоеве на кожата.

 

При някои хора след употреба на етерични масла се получава леко зачервяване на кожата. Това не бива да те притеснява, просто това масло явно не е за теб или си прекалил с дозата му.

 

Когато за пръв път ползваш специално етерично масло трябва да обърнеш внимание как ти действа неговият аромат. Възможно е той да пасва на кожата ти, но ароматът му да влияе негативно на здравето ти. Също така трябва да обърнеш внимание за какво е предназначено маслото. Ако подобрява активността и жизнеността, не бива да го използваш преди лягане, защото може да не заспиш изобщо.

 

По време на бременност или при наличието на епилепсия етеричните масла трябва да се избягват. Има и масла, които не се препоръчват за хора с ниско кръвно налягане, така че чети внимателно какво пише на опаковката. Някои масла съдържат портокал, лимон и др. и предизвикват дразнене на кожата при излагане на ултравиолетови лъчи. Затова трябва да избягваш събирането на слънчеви лъчи два часа, след като си се намазал с маслото.

 

Какви свойства имат етеричните масла?

 

Успокояващо – маточина, мушкато и жасмин;

 

Освежаващо – лимон, мандарина, ела, лавандула, ветивер и мента;

 

Укрепващо – ветивер, лимон, мента, розмарин, лавандула, маточина и кедър;

 

Афродизиаци – сандалово дърво, пачули, роза, салвия, нероли, жасмин и иланг-иланг;

 

Почистващо – лимон, портокал, здравец, роза, градински чай, розмарин и лавандула;

 

Антистресово – пачули, бергамот, лавандула, здравец и жасмин;

 

Чувствително - иланг-иланг, здравец, портокал, роза, сандалово дърво, бергамот, мандарина и жасмин;

 

Релаксиращо – кедър, маточина, босилек, роза, сандалово дърво и лавандула;

 

Хармонизиращо – сандалово дърво, портокал, мандарина, роза, мушкато и жасмин;

 

Обезболяващо бергамот, чаено дърво, мента, маргарита, розмарин и лавандула;

 

Антисептично – чаено дърво, портокал, мащерка, сандалово дърво, евкалипт, хвойна, лимон, бергамот, лимонена трева и лавандула;

 

Антидепресанти иланг-иланг, сандалово дърво, роза, пачули, портокал, жасмин, градински чай, босилек, бергамот, маточина, пачули и здравец;

 

Какви смеси са ти нужни при следните проблеми:

 

Махмурлук – 3 капки портокал и лавандула, 2 скилидки розмарин;

 

Сутрешна умора – 4 капки портокал, 3 капки лайка, 1 капка евкалипт, 1 капка мента и 1 капка хвойна;

 

Настинка, грип – 4 капки евкалипт, 3 капки лавандула, 1 капка розмарин и 1 капка мента;

 

Болки в мускулите – 4 капки лавандула, 2 капки евкалипт, 2 копки розмарин, 1 капка хвойна и 1 капка мента;

 

Безсъние – 5 капки лавандула, 3 капки хвойна и 1 капка мащерка.

 

Умствена умора – 5 капки розмарин, 2 капки здравец, 2 капки лавандула, 1 капка портокал;

 

Главоболие – 2 капки лавандула, 2 капки лайка и 1 капка бор;

 

Стрес – 4 капки лавандула, 2 капки здравец 1 капка розмарин;

 

Вълнение – 4 капки здравец, 3 капки лавандула, 2 капки хвойна и 1 капка мащерка;

Автор: Ралица Солакова