Терминът „целулит" започва да се използва едва от седемдесетте години на миналия век и се отнася до специфично, неестетично разпределяне на мазнините в женското тяло, чийто външен изглед напомня на кората на портокал и най-често се появява по бедрата, прасците, дупето и корема.

 

Две са най-открояващите се школи по отношение на мнението на медицинските специалисти за целулита; според едната става въпрос за безопасна болест на тъканите, която по никакъв начин не нарушава здравето ни, а според другата имаме нормален начин на разпределение на мазнините в женското тяло, за който доста допринася хормонът естроген, характеризиращ се с това, че задържа водата в организма. Има и специалисти, които тълкуват появата на целулита като,действие" на организма, чрез което той се стреми да отдалечи задържаните токсини възможно най-далече от жизненоважните органи и затова ги разполага в периферията, под повърхностните слоеве на кожата.

 

 

Независимо от теориите, факт е, че над 80% от жените страдат от целулит, най-често през периодите, свързани с хормонални колебания, каквито са пубертетът, бременността или менопаузата, когато „портокаловата кожа" може да се появи и по врата, и по ръцете. С други думи, целулитът „напада” жени от всички възрасти - от съвсем млади момичета до по-възрастни жени, като не се наблюдава само при тези с наднормено тегло, а и при изключително слабите.

 

Най-простото обяснение за тази неестетична деформация е, че става въпрос за последица от нарушение на микроциркулацията на подкожната тъкан, заради което под кожата се натрупват токсини и мазнини, съединителната тъкан отслабва, за което допринася и съвременният заседнал начин на живот.

 

С целулита и начините за намаляването и премахването му се занимават различни видове специалисти - козметици, фитнес инструктори, лекари, естетични хирурзи и фармацевти. Всички те са на едно мнение, че съществува широк кръг от причини за „портокаловата кожа", каквито са например тютюнопушенето, консумацията на алкохол, стресът, неправилното хранене, липсата на физическа активност, недостатъчният прием на течности, честите промени в телесното тегло, дори и тесните дрехи. Към този списък трябва да се добави и наследственият фактор, въпреки че някои специалисти твърдят, че генетиката е само „извинение" за целулита, който всъщност е резултат от нездравословния начин на живот.

 

Целулитът не се появява за една нощ, развитието му е разделено на три фази, като при първата фаза деформацията се вижда само при стягане на кожата с пръсти от двете страни - тогава се появяват малки бучки и вдлъбнатини. През втората фаза мастните клетки формират ясно видими издутини и без да се стяга кожата, която вече е по-отпусната. В третата фаза кожата е изгубила още от еластичността си и наистина изглежда като портокалова кора. В подкожната тъкан има още повече бучки, отколкото през първата и втората фаза, а някои може да са и болезнени при допир.

Автор: Nadejda Atanasova