Много момичета смятат за страшно и неприятно посещението при гинеколога. Те го избягват и понякога пренебрегват симптоми, които могат да бъдат и признак за опасни болести. Посещението при гинеколог е задължително веднъж годишно, но е и наложително при някои признаци. Кога да посетим гинеколога си?
След първата менструация. Когато получите първата си менструация, вероятно си задавате хиляди въпроси и се чувствате доста объркана. Редно е да отидете на гинеколог, за да ви прегледа и да установи дали всичко е наред. Това е просто рутинен преглед и няма нищо страшно.
След първия полов акт. След като вече започнете да водите полов живот, удачно е да посетите гинеколога си. Той ще може да ви направи пълен преглед и да ви посъветва какви контрацептиви да използвате.
Нарушения в менструалния цикъл. След като дойде първата менструация, не очаквайте тя да бъде редовна. Вероятно тя ще има големи колебания, докато се регулира. Това може да отнеме дори две години. Но ако след този период, цикълът ви не се регулира, потърсете лекарска помощ. Дори да имате редовна менструация, но изведнъж тя стане нередовна, консултирайте се с лекар. Смята се за нормално менструацията да идва средно на 28 дни, но при всяка жена е различно. Цикълът не бива да бъде по-къс от 21 дни и по-дълъг от 35.
Сърбеж, течение, неразположение. Това са признаци на инфекция или друга зараза. Нормалното течение, което всяко момиче има, е прозрачно или белезникаво, без миризма. Ако забележите, че то придобие цвят (зелен, сив, кафяв, жълт) и има неприятна миризма, посетете лекар незабавно. Ако не се лекувате, можете да си нанесете сериозни поражения, дори безплодие.
Избор на контрацептиви. Противозачатъчните са едно от най-сигурните средства за предпазване от нежелана бременност. Но трябва да бъдем внимателни при избора им. Не се доверявайте на реклами или на мнения на приятелки. Гинекологът ще ви предпише хормонални препарати след изследвания. Неправилната употреба на противозачатъчните може да нанесе големи смущения в хормоналния баланс на организма.
Честа смяна на сексуалните партньори. В такъв случай има по-голям риск от полово предавани болести. Проблемът е, че много от тях протичат без симптоми и могат да се установят единствено чрез микробиологично изследване. Дори да нямате симптоми, трябва да се изследвате редовно.
Болки ниско в таза. Болките в таза са нормални в дните на менструация и в дните на овулация. В останалите фази на месечния цикъл не е нормално да усещаме болки. Такива усещания могат да бъдат признак за болести като киста на яйчниците, ендометриоза, запушване на тръбите.