Защо трябва да хапваш риба често

2014-08-05 18:23:00
Защо трябва да хапваш риба често
Снимка: freedigitalphotos.net

Само цацата през лятото не е достатъчна, за да даде на организма важни съставки. Рибата е храна, която трябва да присъства целогодишно на трапезата, а не само през морската ваканция. Ескимосите почти не боледуват, защото хапват основно риба. Японците пък имали най-здравите сърца, тъй като там се ядат най-много морски продукти на глава от населението.

 

Заместител на морските деликатеси, особено ако не сте любители на морските обитатели, е рибеното масло. То е ценна хранителна добавка, тъй като съдържа омега-3 мастни киселини.

 

 

Полезните омега-3 мастни киселини се съдържат най-вече в мазни риби като скумрия, херинга, сьомга, сардина, тон. Маслото от треска съдържа още и много витамин D. Маслото от сьомга пък може да увеличи мускулната маса и сила.

 

Рибеният продукт укрепва имунната и сърдечносъдовата система, подобрява паметта, нормализира кръвната захар, намалява стреса, укрепва ставите, има противовъзпалителни свойства. Съдържа витамин А, който е необходим за добро зрение.

 

Хранителната добавка помага и при опънати нерви, депресии и тревожност. Въпреки че е пълно с мазнини, от рибеното масло се слабее, тъй като потиска апетита. То не само лекува, но подмладява и разкрасява. Сочи се като един от еликсирите на младостта, тъй като омега-3 ненаситените мастни киселини забавят процеса на стареене на клетките. Витамините му изглаждат бръчки, подмладяват кожата, заздравяват косата и ноктите.

 

Маслото помага на кожата да изгради нов здрав слой, хидратира я и я заглажда. Рибният екстракт помага и за предпазване от слънчеви изгаряния. При суха и раздразнена кожа пет капки рибено масло се смесват с две супени лъжици извара и една чаена лъжичка пчелен мед. Нанася се върху лицето за двайсетина минути.

 

Рибеното масло кара косата да расте по-бързо, помага и при косопад, затова често попада в домашните маски за лъскава грива. Не е добре да се купува много евтино рибено масло, тъй като това най-често означава, че суровината не е прясна и е с ниско качество. Разликата между качественото и некачествено масло добре се усеща по миризмата.

 

На етикета трябва да пише ясно какво е количеството омега-3 киселини. Ако в една капсула се съдържа един грам рибено масло, не означава, че целият този грам е омега-3. Хубавото масло е с по-голямо съдържание на омега-3 мастни киселини, но не и прекалено много - над 80%.

 

Качествените марки задължително преминават процес на молекулярна дестилация, което гарантира чистотата им и отсъствието на замърсители. Затова и на етикета трябва да е отбелязано, че рибеното масло е молекулярно пречистено.

 

За предпочитане е то да е на капсули, тъй като се съхранява по-лесно. Докато за течното е задължително да се държи в хладилник след отварянето и да се изконсумира до два месеца. Най-добрият вариант са обикновените желатинови прозрачни капсули.

 

Въпреки че рибните продукти са сочени за много полезни, все пак трябва да се внимава с тяхната прекалена консумация. Възможно е например да се повишат лошият холестерол и кръвната захар. Рибата е лековита храна, а нейното масло е полезна добавка, когато не се хапват достатъчно морски деликатеси. А освен по-сити и по-здрави, ни прави по-спокойни и усмихнати.

Автор: Nadejda Atanasova

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия