Какво представлява метаболизмът?

 

Името му произлиза от гръцката дума „метаболе“, означаваща „смяна“ или от „метаболисмос“, което означава „прехвърляне“. Метаболизмът /обмяна на веществата/ е съвкупност от биохимични реакции, които протичат в клетките на организмите, за да ги поддържат живи. По този начин те нарастват и се възпроизвеждат, обновяват своите структури и отговарят на промени в заобикалящата ги среда.

 

Хората доста говорят за своя метаболизъм, но са малко тези, които наистина знаят как да му повлияят, за да постигнат промяната, която искат. Виж няколко съвета, които ще ти бъдат полезни, ако искат да промениш теглото си:

 

1. Бързият метаболизъм не съществува

Метаболизмът е строго индивидуален за всеки човек, като това зависи и от неговата възраст, пол, мускулна маса, околна среда, физическа активност и т.н. Има хора, които буквално се тъпчат и въпреки това са слаби, но има и такива, на които им е отнело години, за да намерят идеалния баланс и да изглеждат максимално добре. Не всичко е въпрос на метаболизъм. Когато човек е прекалено зает и не се храни често и разнообразно, той забавя своя метаболизъм. Тялото позволява да се пести енергия от основните му функции, понеже вие не си набавяте достатъчно енергия, хранейки се оскъдно. Ако обаче прекалите с количеството храна се стига да трупане на излишни мазнини. Затова трябва да намерите идеалния баланс между количество приета храна и физически упражнения.

 

 

2. Трябва да си набавяш достатъчно сън

Сънят е изключително важен за правилното функциониране на човешкото тяло. Когато не спиш достатъчно, ендокринната ти система променя начина, по който функционира. Ако спиш 4-5 часа вместо препоръчителните 8-9, след седмица организмът ти променя начина, по който регулира кръвната захар и енергия толкова много, че при здрави мъже и жени се проявяват признаци на симптоми на диабет. На всеки се случва от време на време да спи по-малко от необходимото, но се постарай да не ти стана навик.

 

3. Физическата активност прави метаболизма по-бърз

Колкото повече се движи човек, толкова повече калории изгаря. Ако искаш да поддържаш теглото си или да се отървеш от излишните килограми, трябва да внимаваш какво хапваш и да спортуваш редовно. 10% от калориите, които приемаш, отиват за смилането на храната, но може да изгориш още с подходящи упражнения или тренировки.

 

4. Кофеинът ускорява метаболизма

Една чашка на ден ти е напълно достатъчна, за да усилиш метаболизма си. Ако не обичаш кафе, може да си доставяш нужното количество, като пиеш черен чай. Зеленият чай също засилва метаболизма, така че може да наблегнеш и на неговата консумация.

 

5. Повече мускули = по-бърз метаболизъм

Благодарение на мускулната маса, човек гори калории. Колкото повече мускули имаш, толкова повече калории ще изгориш както по време на покой, така и докато спортуваш. 1 килограм мускулна маса изгаря по около 30 калории на ден.

 

Втората част от статията четете тук:

Автор: Ралица Солакова