Какво представлява овулацията?
Това е процес на пукане на доминанентен фоликул и освобождаването на яйцеклетката от него. Овулацията настъпва 14 дни преди края на цикъла, като продължителността на процеса трае 1-2 дни, а освободената яйцеклетка живее от 12 до 24 часа.
Интересни факти, свързани с овулацията
1. По време на овулация някои представителки на нежния пол имат леко кърваво зацапване;
2. Яйцеклетката живее между 12 и 24 часа, след като напусне яйчниците;
3. Има жени, които чувстват лека болка близо до яйчниците по време на овулацията;
4. Всяка жена се ражда с милиони незрели яйцеклетки, които са в очакване да започне овулацията;
5. Овулацията може да настъпи, дори ако менструацията не е дошла през този месечен цикъл, както и менструацията може да дойде, дори без да е имало овулация;
6. По време на овулация се освобождава само една яйцеклетка;
7. Оплодената яйцеклетка се имплантира от 6 до 12 дни след овулация;
8. Ако яйцеклетката напусне яйчниците и не бъде оплодена, тя се разпада и абсорбира от лигавицата на матката;
Какви са признаците за настъпване на овулация?
Всяка представителка на нежния пол трябва да може да пресмята овулацията си. По този начин може да се предпази от нежелана бременност или да забременее по-лесно, зависи към какво се стреми. Признаците най-често са напрежение в областта на гърдите, увеличение на цервикалния слуз, болки в яйчниците, а при някои жени се появява и леко кървене.
Как се изчислява овулацията?
Това може да стане, само ако цикълът ти е редовен. Методите за определяне са няколко, като най-лесният и точен е „календарният“. Ако цикълът ти трае 28 дни, овулацията ще настъпи на 14-ия ден. Ако е 30 дни, например, трябва да извадиш 14 дни и ще получиш, че овулацията ти ще настъпи на 16-ия ден.
Другият метод е „температурният“. При него се наблюдава повишаване на „базалната температура“ с 0.2 до 1.0 градуса. Трябва да измерваш температура си всяка сутрин, преди да станеш от леглото и да си предварително запозната с температурните колебания, които има организма ти. През втората половина на цикъла има жените имат по-висока температура от първата. Базалната температура се покачва от 12 до 24 часа след пукане на фоликула и е над 37 градуса. Този метод обаче не е много сигурен, защото има доста фактори, които могат да повишат телесната ти температура.
Третият метод за определяне на овулацията е посредством цервикалния секрет. 3 дни преди овулация и 1 ден след нея се наблюдава промяна в секрета – той става по-обилен, по-точлив, слузест и прозрачен. Има за цел да подпомага придвижването на сперматозоидите към кухината на матката. И този метод не е особено надежден, защото секретът може да се промени вследствие на настинка или стрес.
Има още един метод за определяне на овулацията - „слюнчест“. По време на овулация се наблюдава промяна в количеството и състава на слюнката. В по-големите аптеки продават тестове, с които жените могат да видят дали има промяна. Те трябва да тестват слюнката си рано сутрин преди да се приели вода или храна.
Ако искаш да си сигурна кога точно си в овулация, комбинирай някои от изброените методи.
Автор: Ралица Солакова