Излагането на топлата светлина на слънцето може да ни накара да се чувствамe добре, ако се попечем недълго време, може да ни накара да изглеждаме добре. Но последиците от излагането на слънце ни носят по-висок риск от клетъчни увреждания, ранно образуване на бръчки, старчески петна, актинични кератози и рак на кожата - включително меланома, най-сериозният вид. Можете ли да забележите ефекта от прекомерното излагане на слънце?
Тенът може да бъде приеман като нещо красиво, но това златистият цвят, който виждате, е резултат от нараняване на епидермиса, най-горния слой на кожата. Излагането на слънчеви ултравиолетови (UV) лъчи ускорява ефектите на стареене и увеличава риска за развитие на рак на кожата. За да се предотврати увреждане от слънцето, използвайте слънцезащитен продукт със SPF 30 или по-висок, когато сте на открито.
Слънчево изгаряне е увреждане на кожата от слънчевите ултравиолетови лъчи. Повечето слънчеви изгаряния водят до зачервяване, топлина на допир и лека болка, която засяга само външния слой на кожата (първа степен изгаряния). Слънчево изгаряне обикновено се появява в рамките на часове след излагане на слънце и може да отнеме няколко дни до седмици за пълно възстановяване. Болкоуспокояващи, студени компреси, алое или овлажняващи кремове могат да намалят болката и дискомфорта.
Слънчево изгаряне (Втора степен). Изгарянията от втора степен - увреждат дълбоките слоеве на кожата и нервните окончания - обикновено са по-болезнени и отнемат повече време за да се излекуват. Те се характеризират със зачервяване, подуване и мехури. Ако се образуват мехури, не ги пукайте - те са източник на влага и защита. Насилственото пукане на мехури може да доведе до инфекция. Ако имате такова изгаряне, най-добре се консултирайте с лекар.
Бръчки. Слънчевите лъчи правят кожата да изглежда стара и сбръчкана години, преди тя да трябва да стане такава. Повече от 80% от признаците на стареене на кожата при възрастните, са резултат на тена, който те са имали като тинейджъри преди 18-годишна възраст. Това е така, защото с течение на времето, на слънчевите ултравиолетови лъчи увреждат кожата като разбиват еластичните влакна. Така кожата започва да се свива, да се разтяга и да губи способността си да се възстановява. Сега сте млади и красиви, но си помислете дали искате да сте по-дълго такива.
Неравномерен тен. Твърде много слънце също причинява неравномерно оцветяване или пигментация на кожата. На някои участъци от кожата се появяват тъмни петна, докато други зони изглеждат по-светли. Слънцето може да предизвика трайни промени в малките кръвоносни съдове, като придаде на кожата ви червеникав вид.
Това са „най-безобидните“ проблеми, които могат да ви донесат ултравиолетовите лъчи на слънцето. Не бива да забравяте повишеният риск от рак, както и меланома. Внимавайте с излагането на слънце, ползвайте слънцезащитен крем и не се излагайте на слънце в обедните часове.