Напукани устни - много неприятно! Но е обяснимо. Устните са защитени единствено от тънък слой кожа, затова са подложени на най- силно въздействие от околната среда. Заради слънцето, студа, вятъра и сухия въздух те губят 10 пъти повече влага в сравнение с която и да е друга част от лицето или тялото ни. А това води до болезнено напукване.

 

Инстинктивното облизване на устните често задълбочава проблема. Когато слюнката се изпарява, това изсушава кожата още повече. Освен това слюнката съдържа киселини, които помагат за разграждането на храната, но могат да раздразнят увредените вече устни.

 

Друга разпространена грешка е гризането на лющещите се кожички. Това често разкървавява устните, създава известен дискомфорт и забавя процеса на заздравяване на раничките. Да не говорим, че може да провокира инфекции!

 

Ако имате подобен проблем, значи се нуждаете от подходящ балсам за устни. Той осигурява защитен слой между нежната им кожа и неблагоприятното време навън. Ако е добре овлажнена, тя се възстановява по-бързо. Освен това балсамът е добра защита срещу попадане на зарази в пукнатините.

 

 

Вазелинът е широко разпространена съставка в балсамите за устни. Качествените мазила могат да съдържат още кокосово масло, масло от ший. Не пропускайте да проверите дали върху опаковката пише дали балсамът предпазва от вредните лъчи на слънцето. На опаковката трябва да има три важни букви - SPF!

 

Ключът към предотвратяване на напукване на устните все пак е в предварителното нанасяне на балсам. Дерматолозите препоръчват да го използвате и преди сън. Повечето хора спят с отворена уста, а това неизбежно изсушава устните. Ако нанесете тънък слой балсам, преди да си легнете, това със сигурност ще намали шансовете да се събудите с болезнени цепнатинки. Добре е да се погрижите и за овлажняването на въздуха в стаята, както и да пиете достатъчно вода (1,5-2 литра дневно).

 

Някои пациенти твърдят, че буквално са станали зависими от балсама за устни. Всъщност думата „зависим" тук е абсолютно неточна. На вас може би наистина ви харесва усещането за мекота, което балсамът придава на устните, но това няма нищо общо със зависимостта, която сме свикнали да приписваме спрямо определени препарати или вредни навици.

Автор: Nadejda Atanasova