Експертите са единодушни, че здравословното хранене не означава стриктни диети, стремеж към нереалистично слаба фигура и лишаване от любимите храни. Неговата цел е човек да се чувства добре, да има повече енергия, да стабилизира настроението си и да бъде колкото е възможно по-здрав. Всичко това може да постигнете, като научите няколко основни хранителни принципа и ги използвате по най-подходящия за вас начин. Ето как да си изградите здравословна диета и да се придържате към нея.
Изборът на полезни въглехидрати. Вредните въглехидрати се усвояват бързо и причиняват спад на нивата на кръвната захар и енергията. Съдържат се основно в бялото брашно, рафинираната захар и белия ориз, затова се стремете да ги избягвате. Вместо това залагайте на храни с високо съдържание на полезни въглехидрати и фибри - пълнозърнести, бобови, плодове и зеленчуци.
Ролята на протеина. Лишаването от него може да доведе до отслабване на имунитета, сърцето и дихателната система, както и до намаляване на мускулната маса и забавен растеж при децата. Не превръщайте протеина в център на хранителния си режим, но се стремете да си го набавяте от различни източници - месо, риба, соеви продукти, яйца, бобови култури, нискомаслени млечни продукти, ядки и семена.
Добрите и лошите мазнини. Здравословните мазнини са необходими за подхранването на мозъка, сърцето и клетките, както и на косата, кожата и ноктите. Набавяйте си ги, като консумирате зехтин, фъстъчено масло, авокадо, ядки (особено бадеми, лешници и орехи), семена (например тиквено и сусамено), соя и риба - сьомга, херинга, скумрия и сардина.
Ако не можете да премахнете изцяло от диетата си, то намалете значително консумацията на вредни мазнини, които се съдържат в големи количества в червеното месо, пълномаслените млечни продукти, маргарина, пържените храни, крекерите, снаксовете и пакетираните сладкиши.
Задължителният калций. Той е едно от основните неща, от които тялото се нуждае, за да е силно и здраво. Препоръчително е да консумирате около 1000 мг дневно, а ако сте над 50 години - около 1200 мг. Най-добрите източници на калций са млечните продукти, бобът, грахът, зелените зеленчуци, соевите продукти и бадемите.
Ограничаване на солта и захарта. И двете е препоръчително да се консумират в колкото е възможно по-ниски количества, тъй като обратното води до редица сериозни здравословни проблеми. Най-сигурният начин да ограничите консумацията на сол е като избягвате консервираните и пакетираните храни, особено чипса и снаксовете.
По отношение на захарта намаляването на количеството шоколади и сладкиши, които ядете, е само част от решението. Имайте предвид, че тя може да се „крие" в големи количества и в хляба, замразените готови ястия, бързата храна, соковете, газираните напитки, сосовете, консервите и т.н. Четете внимателно надписите върху опаковките и се стремете да наблягате на плодовете, за да задоволите страстта си по сладкото.
Първата част от статията четете тук:
Автор: Nadejda Atanasova