Ролята на триглицеридите като рисков фактор. Триглицеридите са необходими на човешкия организъм за правилното му функциониране, но когато нивото им е повишено, те се превръщат в рисков фактор, който може да доведе до метаболитен синдром, сърдечносъдови проблеми, атеросклероза, инфаркт, инсулт.
В преобладаващ брой от случаите лечението на конкретното заболяване, довело до покачване на нивото на липидите в кръвта (хиперлипидемия), повлиява и високите нива на триглицериди и холестерол. Нивата на триглицеридите са склонни да се покачват при наднормено тегло. Излишните килограми увеличават триглицеридите, намаляват нивото на "добрия" холестерол (HDL) и увеличават нивото на липопротеините с много ниска плътност (VLDL).
При деца, чиито родители имат дислипидемия, се налага профилактично изследване на показателите на липидната обмяна от най-ранна възраст; намалена физическа активност; стрес; ежедневна консумация на алкохол и употреба на цигари - смята се, че цигареният дим уврежда кръвоносните съдове, увеличавайки склонността за натрупване на мастни плаки, тютюнопушенето може да намали нивото на "добрия" холестерол (HDL) в организма на човек; напреднала възрасти др.
Това е от особено значение, ако присъстват и допълнителни рискови фактори: диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване, прием на алкохол и тютюнопушене. За да се избегне повишеното ниво на триглицеридите в кръвта, е препоръчително да се избягват въглехидратни храни, пържени храни, наситени на мазнини.
Могат да се заместят с плодове, зеленчуци, бяло пилешко месо и риба. Желателно е да се преустанови употребата на алкохолни напитки, както и тютюнопушенето. Медицинските специалисти препоръчват и повече физическа активност. Лечение и профилактика. Първите стъпки в профилактиката на всички лица, особено при тези, които са фамилно обременени, включват: намаляване на телесното тегло и подходяща диета (ограничен прием на мазнини, повишена консумация на антиоксиданти и др.).
Диетата трябва да включва ястия, приготвени чрез печене и варене, като е желателно да се избягват пърженето и панирането като начини за приготвяне на храната. Препоръчват се пресни плодове и зеленчуци, бяло пилешко месо и риба. Ограничена консумация на алкохол. Спиране на тютюнопушенето. Увеличаване на физическата активност (упражнения, ходене пеша, бягане, спорт). Медикаментозно лечение се прилага в случаите, когато профилактичните мерки не оказват необходимия ефект или стойностите на триглицеридите и холестерола са много високи.