Още в началото на XX век изискванията към външността на жените започнаха да стават все по-строги. Понятието „красота” се пренесе на съвсем ново ниво, а прогресът на човечеството даде възможност на жените от година на година да изглеждат все по-прекрасни.
Например съдържанието на желязо в спанака за сто години се е понижило почти 80 пъти. Затова, за да удовлетворим дневната си потребност от този елемент, трябва да изядем 900 г спанак, което не е пo силите на повечето хора. А желязото отговаря за нормалното клетъчно дишане - един от най-важните компоненти на красотата отвътре. Подобна е ситуацията с почти всички употребявани от съвременния човек продукти.
Има ли изход ? Да! И той е в т.нар. функционални хранителни продукти. Самият термин се роди в Япония в края на 80-те години на миналия век. Японците с право се смятат за първенци в областта на здравословното хранене, защото те са най-дълголетната нация. Функционалните храни имат за цел да подобрят здравето и самочувствието на хората, да снижат риска от заболявания. Тези продукти оказват съществено влияние върху различни функции на организма или определени органи.
Функционалните храни се делят на два основни вида:
1. Продукти, които сами по себе си съдържат полезни вещества;
2. Обогатени с полезни вещества.
За производството на храните от втората група се използват високи технологии, екологично чист и генетически немодифициран материал. Функционалните продукти съдържат високи дози биологично активни вещества, най-важни от които са: пробиотици, витамини, олигозахариди, фибри, биофлавоноиди, антиоксиданти, полиненаситени мастни киселини, пептиди, холини и др.
В първата група влизат продукти като броколи и домати, известни със своите антиоксидантни свойства. При това доматите са не толкова полезни в натурален вид, колкото след топлинна обработка. Тогава те повишават нивото на ликопен в кръвта, което снижава риска от ракови и сърдечно-съдови заболявания. Но да се върнем на влиянието на менюто върху кожата. Лененото семе например забавя възрастовите изменения на кожата и косата. Полифенолите в зеления чай защитават кожата от фотостареене, което се причинява от пагубното влияние на ултравиолетовите лъчи.