Въпреки че кислородът е жизненоважен, начинът, по който той взаимодейства с останалите вещества, е пагубен. Той променя молекулите в кръвообращението, влизайки във взаимодействие с избрани вещества в тялото. Част от тази работа е полезна, но другата - по-голямата, не е, и точно тя създава това, което наричаме свободни радикали.

 

Те могат да се образуват по ред причини: рентгенови лъчи, цигарен дим, алкохол, хранителни пълнители, оцветители и консерванти, замърсен въздух, остър и хроничен стрес и ред други химични взаимодействия. Казано с две думи, модерният живот произвежда свободни радикали. Начин да намалите действието им върху имунната система, клетъчните ядра, клетки и мембрани и кръвоносните съдове са антиоксидантите. Стига да си съставите правилен хранителен план и по-важното: да знаете кои от тях да включите в него за максимален ефект.

 

Червен гроздов сок. Даван на доброволци в едно изследване, в рамките на две седмици той значително е подобрил устойчивостта им срещу повредите, причинени от свободните радикали. Освен че е пълен с антиоксиданти, той увеличава усвояването на глюкозата на клетъчно ниво. Когато тя влезе в мускулите, създава енергиен запас благодарение на който сме силни и жизнени.

 

 

Черен шоколад. Всеки обича шоколад, но за жалост повечето хора предпочитат млечния, който е „поправен“ със захари, мазнини и други вредни пълнители. А черният шоколад доказано има много антиоксидантни свойства заради високото си съдържание на полифеноли. Изследване, доказва, че в черния шоколад има много повече антиоксиданти, отколкото в зеления чай и червеното вино. Какаото - основна негова съставка, е богато на антиоксиданти, наречени флаваноли. При хора с високо ниво флавоноли в кръвта, рискът от сърдечни болести, рак на белия дроб и простатата, астма и диабет тип II е много по-малък.

 

Бразилски орех. Ако изобщо сте го консумирали, сигурно е било като част от голяма купа ядки и едва ли подозирате ползата от него. В него има много протеин, влакна, селений, магнезий, фосфор, тиамин, ниацин, витамини Е и В калций, желязо, калий, цинк и мед. Някои го избягват заради високото съдържание на мазнини в него, без да знаят, че мазнината в него е алфа линолеична киселина, която в тялото се преработва в омега-3 мазнина. Тоест дори мазнините в този орех са полезни, но препоръчително е да се ограничите до не повече от шепа-две дневно.

 

Фурми и смокини. Стане ли въпрос за нещо с максимални хранителни качества и същевременно вкусно и засищащо, веднага се сещайте за сушените плодове. И по-точно фурмите и смокините мощни антиоксиданти и идеален източник на влакна. Освен че гарантирано помагат да преодолеете окислителния стрес, фурмите имат най-висока концентрация на полифеноли измежду всички сушени плодове. Имайте това предвид, когато следващия път си приготвяте закуската с овесени ядки. Подбирайки натурални храни с високо съдържание на антиоксиданти, ще дадете шанс на тялото ви да преодолее окислителния стрес от замърсяванията на околната среда и стреса.

Автор: Nadejda Atanasova