Лак. точици, цветенца... Какви ли ме изрисувани нокти са актуални сред дамите. Модата си е мода, но без значение от цветове, ноктите трябва да са къси и добре поддържани. Хубавите нокти зависят от здравословното ни състояние. За да са здрави, е полезно да се хапват храни, богати на витамините А и Е.

 

Според дерматолозите поне две трети от жените имат проблеми с ноктите си - те се чупят, разслояват, набраздяват, често пожълтяват или се покриват с бели петънца. Когато и при най-лекия натиск ноктите се чупят, причината за това е недостиг на мазнини, влага, желязо или витамини. При чупливи нокти на помощ идват калций, омега-3 мастгиите киселини, витамин С и цинк.

 

Не ги топете често във вода, разтворители, перилни препарати. Слагайте ръкавици и използвайте защитни кремове. Ноктите се чупят и когато ги изрязвате сухи и с неподходяща ножица. Белите точки в ноктите са въздушни джобове, които се образуват след травми и при недостиг на витамини. Наблегнете на пилешкото, морските дарове и пълнозърнестите продукти, за да си набавите цинк и витамини от група В.

 

 

Пожълтяването се дължи на възрастовите изменения и на пушенето. С добре поддържан маникюр и качествен лак ще маскирате този дефект. Полезно е един-два пъти седмично да потапяте ноктите си в лимонов сок. Ноктите са по-красиви, когато са лакирани, но не забравяйте, че лакът и лакочистителят ги изсушават. Затова веднъж на два месеца оставяйте ноктите да се възстановят за седмица без лак, като ги мажете с балсам всеки ден. Ноктите се разслояват също и ако се пилят с метална пила или при търкане по сух предмет.

 

Те трябва да се режат след баня, да се пилят с мека пила и първо да се лакират с безцветен лак. Кожичките около ноктите се нуждаят периодично от намазване със специално средство, което да ги омекоти.

 

Стъпалата трябва да се намазват с овлажняващ и омекотяващ крем, а след тоВа да се масажират. Необходимо е да се използват средства, които са преназначени специално за крака и притежават антибактериални, противовъзпалителни и омекотяващи свойства. Тези, които често посещават сауна и басейн, трябва да внимават за появата на гъбички, защото високата температура и влажността стимулират развитието на инфекцията.

Автор: Nadejda Atanasova