Тийнейджърите изразяват себе си по различни начини и пиърсингът по тялото е един от най-популярните съвременни начини за това. Какво трябва да знаеш преди да си направиш пиърсинг.
Като за начало ще споменем, че не е хубаво да си слагаш пиърсинг ако страдаш от диабет, слаба имунна система и някои други болести или приемаш определени лекарствени средства.
Избор на студио. Трябва да проучиш струдиото, в което ще си правиш процедурата. Няма регулация върху студиата, извършващи пробиването, така че внимавай. Най-добре се съветвай с някой, който си е правил и е доволен. Трябва да си сигурен/на, че инструментите са запечатани в опаковки. Ако не са за еднократна употреба, трябва да има стерилизатор за инструменти. Човекът, който ще те пробива трябва да е с чисти ръце и ръкавици за еднократна употреба. Иглата, с която те пробиват, трябва да е нова.
Процесът. Повечето пиърсинги се продупчват с игла. Избраното място се почиства с антибактериален сапун. После кожата се продупчва с чиста игла. Бижуто се поставя в пробитата зона, почиства се с антибактериален крем и след това бижуто се намества за да пасне идеално. Задължително е човекът, който те продупчва да ти даде инструкции как се поддържа пиърсингът след това.
Всички знаем, че поставянето на пиърсинг носи риск за здравето. Може да се появи продължително кървене след поставянето на обецата, белези, хепатит, гнойно възпаление или нервно увреждане. Често пиърсингът се инфектира. Устата и носът са такива места, които са податливи на инфекции. Инфектираното място е подуто и зачервено, боли и е топло. Може дори да те втресе. Най-добре е да посетиш лекар в такъв случай, той ще ти даде инструкции какво да правиш.
Най-безболезненото място за поставяне на пиърсинг е носът, а най-болезнените - езикът и гениталиите. Пиърсингът крие опасности, например, поставен на веждата, може да предизвика изкривяване на лицето, ако е поставен в интимната зона при триенето всеки ден в бельото да възникнат проблеми, освен това е важно да се поддържа добра хигиена. Пиърсингът на зърната може да затрудни кърменето или да го направи невъзможно, ако каналите на млечните жлези бъдат запушени. Ако се постави на езика, но на неправилното място, на върха например, може да обърка вкусовите рецептори, също така има риск от разрушаване на зъбния емайл.
Обецата. Възможно е да получиш алергична реакция към метала и не трябва да пренебрегваш този факт. Нетоксични метали са медицинската стомана, платина, титан, злато (14 или 18 карата). След като заздравее пиърсингът, може да смениш бижуто си с друго. Преди това трябва да го дезинфекцираш в спирт за да не се инфектира.
Бъди предпазлив/а и внимавай със студиото, което избираш. Най-добре е то да е проверено от твой доверен човек. Ако все пак видиш, че там е мръсно или не се ползват ръкавици, най-добре се откажи и отиди на друго място. Бъди грижлив към новото си украшение и спазвай хигиена за да нямаш проблеми с инфекции и други неприятни случки.
Ако те е страх да се пробиваш или искаш да видиш как би ти стояла обеца, има алтернативни такива. Това са обеци, които се залепват с магнит. Такава можеш да сложиш на носа и брадичката си. Не се налага дупчене, винаги можеш да я махнеш и то без следи. Ако искаш обеца на пъпа, можеш да си вземеш специални бижута с камъни, които се лепят и имитират такава обеца.