Няма нищо по-добро от здравия сън след тежък ден. Това доказаха учени с последното си изследване, според което мозъкът ни се изчиства от токсини, когато спим. Така вече имаме логично обяснение за значителното подобряване на състоянието ни, дори след кратка дрямка. Освен физическата умора, отиват си и токсините от главата ни.

 

 

"Всъщност възстановяващата функция на съня изглежда е резултат от активното изчистване на вторични продукти от дейността на нервната система, които се натрупват по време на будното състояние“, казва Мейкен Недергаард.

 

Становището, което поддържат учените, всъщност е, че не сънят поражда своеобразната система, която почиства мозъка от "вредните отпадъци", а точно обратнотосъществуването на такава система и по-конкретно ефективната й работа е причината за появяването на странното състояние, в което изпадаме, за да се възстановим. Това становище е поредно от хипотезата на други учени, според които необходимостта от сън, която излага на риск от хищници доста от животинските видове, е най-голямата грешка на еволюцията.

 

Изследването, опровергаващо въпросната хипотеза, показва, че мозъчните клетки се свиват по време на сън, увеличавайки пространството между невроните и по този начин позволяват на течността да изчисти мозъка, което е жизненоважна функция за поддържането на живота, но за съжаление тя изглежда невъзможна, докато той е буден.

 

“Мозъкът има ограничена енергия на разположение и изглежда, че трябва да избира между две различни функционални състояния – будно и съзнателно или заспало и изчистващо” — казва още д-р Недергаард.

Автор: ИъН Здравчев