Голяма част от жените свързват пролетта и есента с една доста болезнена инфекция – циститът. Той представлява възпаление на пикочния мехур, причинено от инфекциозен патоген, механично въздействие или хранителни алергии.

 

Какви са симптомите?

 

Повечето жени, които страдат от цистит, казват, че усещат натиск в долния таз, болка по време на уриниране, често ходят до тоалетна и трудно задържат. Инфектираните дами обикновено имат тъмна урина, която има неприятна миризма и по това могат да разберат, че страдат от цистит.

 

 

Тази инфекция се среща основно при представителките на нежния пол, понеже те имат по-къс пикочен канал и това улеснява проникването на бактерии от външната среда. Също така отворът на пикочния канал се намира близо до влагалището и до ануса, което е предпоставка за проникване на бактерии.

 

Статистиката показва, че почти всяка жена е имала цистит поне веднъж в живота си, като при една на всеки пет дами проблемът е хроничен. Той може да се появи във всеки един момент от живота на жените, но най-често се среща при сексуално активните дами и бременните.

 

Въпреки че циститът се среща предимно при представителките на нежния пол, той може да засегне и мъжете. Лечението му може да бъде болезнено за разлика от това при жените.

 

Как се лекува циститът?

 

Най-често лекарите предписват антибиотици. Лекият до умерен цистит обикновено се лекува за не повече от 10 дни. Успоредно с антибиотика, заболелият трябва да приема много течности и да се въздържа от секс, за да оздравее по-бързо.

 

Антибиотиците облекчават симптомите до няколко дни от началото на приема им. Ако това не се случи, трябва отново да посетите лекаря си, за да разберете защо лечението не ви повлиява.

 

За съжаление, някои мъже и жени страдат от цистит цял живот. Те са развили хронична инфекция и лечението при тях е невъзможно. В такива случаи те приемат антибиотици за по-дълъг период от време. Хроничният цистит се среща основно при пълни жени, при които тонусът на тазовите мускули е по-нисък.

 

Как да се предпазите от цистит?

 

Като за начало трябва да обърнете внимание на дрехите и бельото, което носите. Избягвайте прашките и прекалено тесните панталони. Носете памучно бельо и дрехи, които не ви стягат.Използвайте редовно /но не ежедневно!/ интимен душ и поддържайте хигиената си на ниво. Също така избягвайте употребата на тампони, защото те задържат кръвта във влагалището, а това може да доведе до нежелани инфекции.

Автор: Ралица Солакова