Хубаво е, че в последно време има все повече кръводарителски кампании. Добре ще е, ако българите се научат да даряват кръв и не превръщат това в лесен начин да изкарат дребна сума пари. Все пак, благодарение на дарената кръв, хората оживяват и продължават да водят нормален начин на живот. А и се оказва, че кръводаряването е полезно и за донора.
Редица проучвания показват, че даряването на кръв намалява значително опасността от сърдечен удар и от рак. Това става, благодарение на понижаването на високите нива на желязо.
Ако искаш да даряваш кръв, може да отидеш при личния си лекар и да го помолиш да ти направи тест за желязо, известен още като „серумен феритин“. Ако всичко ти е наред, нивото на желязо трябва да е по-малко от 80 mg/L за жените и по-малко от 90 mg/L за мъжете. Ако резултатите ти са над 100 mg/L, имаш нужда да се освободиш от излишното желязо, като даряваш кръв поне един път годишно.
Интересен е фактът, че кръводаряването гори калории. На всеки 560 милилитра дарена кръв се изгарят около 650 калории. След даряването организмът заменя целия обем кръв до 48 часа и всички червени кръвни телца след четири до осем седмици. Също така кръводаряването подмладява и тонизира имунната система.
Статистиката показва, че хората, които даряват кръв два пъти годишно, имат по-нисък риск от заболяване от рак в сравнение с тези, които не даряват. Положително влияние от кръводаряването има, само когато се прави редовно.
Както вече споменахме желязото в кръвна трябва да е под 80-90 mg/L. Ако е повече от това, то е излишно. Високите нива на желязо сгъстяват кръвта и ускоряват окисляването на холестерола. Това може да създаде търкане, когато тя преминава през кръвоносните съдове, което пък може да доведе до сърдечно-съдови заболявания. Редовното кръводаряване намалява част от съдържанието на желязо в кръвта.
Ако тежите достатъчно, чувствате се добре и сте здрави – защо не отидете и не направите добро на човек, когото не познавате? Защо не дадете част от своята кръв, която ще бъде от полза на хора, които се нуждаят от нея? Нека бъдем добри с околните!
Автор: Ралица Солакова