Нормалният менструален цикъл продължава около четири седмици, а кървенето обикновено трае между три и седем дни. Менструалните цикли могат да се изменят с възрастта. Това не трябва да е повод за паника, но налага жената да обърне внимание на здравето си. Какво означават различните отклонения от нормалния менструален цикъл?

 

 

1. Закъсняване на цикъла

Освен тривиалния случай – бременност, закъсняването на цикъла може да бъде сигнал за хормонални промени и дисбаланс, които изискват сериозни медицински грижи. Други причини за нерегулярности в цикъла могат да бъдат силен психичен стрес, внезапна загуба на тегло, интензивно физическо натоварване. Обичайният заподозрян, обаче, са пероралните контрацептивни таблетки. Известните вариации в хода на менструалния цикъл след дългогодишен прием на перорални контрацептиви не са повод за притеснение. Ако цикълът закъснява без някаква явна причина е необходима консултация с лекар.

 

2. Кървене „не когато трябва“ или след секс

Кървенето между два цикъла, т.е. в период, когато не би трябвало да настъпва, налага незабавна консултация с наблюдаващия гинеколог, защото може да е симптом на инфекциозно заболяване, анатомични аномалии в шийката на матката като полипи или, в по-редки случаи – тумор в областта на таза. В някои случаи приемът на перорални контрацептиви води до вагинално кръвотечение. Това може да наложи промяна в избора на контрацептив.

 

3. Резки промени в менструацията

Ако менструалното течение се промени внезапно – например, ако стане много по-обилно и/или продължително, е необходимо да се потърси лекарска консултация, особено при жени над 40-годишна възраст. При тях тези промени често са асоциирани с рак на ендометриума, цервикални или ендометриални полипи или рак, предракови изменения в клетките на маточната шийка. Всички тези състояния могат да бъдат успешно лекувани, ако бъдат открити в ранен етап.

 

Останалото прочетете в Puls.bg

Автор: Ралица Солакова