Консумацията на един пакет чипс дневно се равнява на консумацията на 5 литра олио. Според специалисти тази констатация трябва да е като сигнална лампа, как чипсът и снаксът могат сериозно да навредят на здравето. Те апелират към поставянето на етикети на продуктите, които да предупреждават за вредата от консумацията им, подобно на кутиите с цигари.
Ново проучване показва, че хранителните компании са трансформирали чипса от лека и примамлива закуска, каквато е била през 70-те години във Великобритания в продукт, пълен с химия, към който хората се пристрастяват.
Един пакет чипс е пълен с мазнини, сол и захар, които стимулират центровете на удоволствието в мозъка и водят до неустоимо желание за консумацията им.
В чипса се съдържа токсичен химикал, акриламид, който е безцветен, без вкус и мирис. Химикалът е свързан с увреждането на ДНК структурите.
Според данни на Световната здравна организация в чипса се съдържат 1343 мкг/кг акриламид.
Британски изследвания показват, че консумацията на големи количества чипс през бременността е равнозначна на тютюнопушене по отношение вреди на плода.
Установено е, че консумацията на чипс е и главен виновник за наднорменото тегло и затлъстяването.
Големите количества сол, съдържащи се в него, допринасят за развитието на сърдечни и ракови заболявания, диабет тип II, както и увреждане на плода при бременност, хиперактивност при децата и др.
Резултатите и констатациите от проучването са публикувани в New England Journal.