Всеки тийнейджър е чувал от родителите си колко вредно е да седи до късно пред компютъра. Една от причините е, че по този начин се повишава риска от диабет, пише в. „Дейли мейл“.

 

 

Резултатите от наскоро направено изследване показват, че когато човек спи минимум осем часа, нивата на инсулиновата резистентност могат да бъдат понижени и по този начин да се намали рискът от развитие на диабет.

 

"Високите нива на инсулинова резистентност могат да доведат  до развитието на диабет. В хода на настоящото проучване  установихме, че ако тийнейджърите, които обикновено спят по шест часа през нощта, си набавят един допълнителен час сън,  инсулиновата резистентност ще се подобри с 9%",  казва ръководителят на изследователския екип д-р Карън Матюс. 

 

Учените са направили анализ за продължителността на съня и нивата на инсулинова резистентност на 245 ученици в добро здравословно състояние. Специалистите установили, че повишената резистентност е свързана с по-кратки периоди на сън. Това проучване показва зависимостта между недоспиването и инсулиновата резистентност, независимо от натрупването на излишни килограми и затлъстяването.

Автор: Ралица Солакова