Милиони жени по целия свят са убедени в благотворното въздействие на антибактериалните сапуни за кожата на лицето им. Дали обаче използването на подобно миещо средство носи повече ползи, отколкото вреди? Скорошно британско проучване, резултатите от което са цитирани от в. “Daily Mail”, даде категоричен отговор на този въпрос.

 

Учените отдавна са наясно, че по повърхността на кожата ни съществуват както „добри”, така и „лоши” бактерии. Антибактериалните сапуни обаче не правят разлика между тях.

 

 

Докато „лошите” бактерии предизвикват акне, зачервявания, бръчки и пигментни петна, „добрите” бактерии се борят срещу тях, за да предотвратят отпускането на кожата и пигментацията и за да ѝ придадат блясък и мекота.

 

Последни проучвания показват, че „добрите” бактерии са също толкова важни за кожата, колкото имунната система на един човек е важна за целия му организъм. Именно поради тази причина сапуните, убиващи всякакъв вид бактерии, все по-често биват заклеймявани от здравните специалисти и експертите по красота.

 

Новите открития в последно време дават истински тласък на козметичната индустрия. В главен приоритет на производителите вече се е превърнал не стремежът да унищожат всички бактерии по кожата на лицето, а да подсилят действието на „добрите” бактерии, които по свой собствен начин да се справя с „лошите”.

Автор: Илиана