Все повече и повече хора по целия свят залагат на контактните лещи за корекция на зрението си. Въпреки че притежават редица предимства пред очилата, лещите си имат и своите недостатъци. Един от тях е по-трудната поддръжка, която изискват те.
Вижте кои са основните правила при грижата за контактните лещи, а съответно и за здравето на очите ви, и се постарайте да ги спазвате:
- Преди поставяне и сваляне на лещите задължително мийте старателно ръцете си с топла вода и сапун. Използвайте чиста кърпа за подсушаване, от която не остават власинки по ръцете ви.
- Когато слагате или сваляте лещите си, винаги започвайте от дясната (или лявата), за да избегнете объркването им.
- След като извадите лещата от кутийката за съхранение, сипете малко разтвор в ръката си и промийте лещата за около 20 секунди, като я търкате внимателно с пръста си от двете страни. Почиствайте старателно лещите си и при сваляне, преди да ги приберете обратно в кутийката.
- След като сложите контактните си лещи, излейте съдържанието на кутийката, промийте я с разтвор и оставете капачетата ѝ отворени, за да изсъхне.
Снимка: sxc.hu
- След използване на контактните лещи, винаги сменяйте разтвора в кутийката за съхранение. Подменяйте кутийките на всеки един месец.
- Изхвърляйте лещите и разтворите си, след като срокът им на годност изтече.
- Не използвайте вода за промиване на лещите или на кутийките. Не се къпете и не плувайте с лещите си, ако не искате да си докарате тежка инфекция, която може да доведе до слепота.
- Затваряйте старателно бутилките с разтвора си и не докосвайте върха им с пръстите си или с нещо друго, за да не ги замърсите.
Правилната грижа за контактните лещи гарантира здравето на очите ви. Не подценявайте хигиената и не правете компромиси с поддръжката им, за да не си докарате тежка инфекция.