Колкото по-рано един човек започне да консумира алкохол, толкова вероятността на по-късен етап от живота си той да се превърне в алкохолик е по-голяма, пише в. “Daily Mail”, позовавайки се на изследване на учени от Йейлския университет.
За да стигнат до това заключение, специалистите наблюдавали живота на 1160 младежи в продължение на четири години. Във всеки един етап на експеримента участниците трябвало да отговарят на въпроси, свързани с употребата на алкохол.
Анализирайки внимателно получените данни, учените открили, че тийнейджърите, които започнали да пият на по-ранна възраст, по-трудно успявали да се контролират, когато влязат в университета. Те пиели повече и по-често от връстниците си, които вкусили за първи път градусова напитка на по-късен етап от живота си.
Според предишни проучвания обаче, рискът от алкохолизъм далеч не е единственият проблем, съпътстващ живота на хората, консумиращи алкохол от по-ранна възраст. При тях сравнително по-често се наблюдават проблеми с развитието на мозъка, злоупотреба с наркотици, рисково сексуално поведение и, разбира се, цироза на черния дроб.