Гневът при тийнейджъра може да е породен не само от възрастта, а да е признак на по-сериозно заболяване.

 

8% от тийнейджърите имат пристъпи на неудържим гняв и желание за насилие. Те са склонни да наранят друг човек или да се самонаранят и това не се дължи само на бушуващите хормони. Специалистите съветват да се обръща повече внимание на тревожните признаци в пубертета.

 

 

Причината за гнева може да е много по-сериозна, като интермитентно експлозивно разстройство. Състоянието се характеризира с чести атаки на неконтролируем гняв.

 

Харвардски учени изследват близо 6500 тийнейджъри на възраст между 13-17 години.

 

Изследователите констатират, че в голям процент при младежите са налични данни за интермитентно експлозивно разстройство. Обикновено то се появява в края на детството и продължават през цялото юношество.

 

По-честите пристъпи на депресия и злоупотреба с наркотични вещества или алкохол в зряла възраст също са от показателите на разстройството.

 

Важно е родителите да са наясно дали недоволството и яростта на детето им се дължи само на възрастта. Много родители отричат наличието на проблема и по този начин пречат на лечението на тийнейджъра, обясняват специалисти.

 

Ранното диагностициране на разстройството може да намали риска от бъдещи проблеми, свързани с психическите вреди през пубертета, допълват те.

 

Резултатите от проучването са публикувани в сп. Archives Of General Psychiatry.

 

Още здравни новини четете в Puls.bg

Автор: Ралица Солакова