Ако сте като повечето мъже, значи предпочитате да игнорирате болката пред това да посетите специалист за изясняване на причината. Докато в повечето случаи мъжете изпитват болка само при мисълта за нея в тестисите, в други действително се касае за здравословен проблем. Тогава всяко отлагане може да наложи предприемане на драстични мерки. Така че при болка в слабините, по-добре е да се преодолее неприязънта към лекарския кабинет, отколкото след това да се съжалява за липсата на кураж.
Ингвинална херния
Хернията е често срещан проблем при мъжете. Хернията може да се получи в различни области на тялото, но най-често се случва при изсипване на мастни тъкани или черва през образувал се отвор в коремната стена. Един от признаците за ингвинална херния е наличието на болка в тестисите. Болката се изпитва в тази част на скротума, която е близо до свивката на краката и тялото. Защо болката се изпитва точно на това място? Просто, хернията изминава същия път, който са изминали тестисите при слизането им в скротума при феталното развитие на момчето малко преди раждането му. При ингвинална херния изпадналите тъкани създават силен дискомфорт в скротума.
Рак на тестисите
Знаете ли, че с възрастта рискът от рак на тестисите нараства при мъжете? Най-висок е при тези от кавказки тип (европеидна раса). Добрата новина тук е, че в много редки случаи болката в тестисите може да е вследствие на раково заболяване. Само при един на 10 мъже с тази диагноза се сочи това оплакване. Появата на болката в този случай зависи много от това кога е открито туморното образувание. За тези 10% от мъжете, които неоснователно смятат, че болката е признак на рак, лекарите поясняват, че при раково заболяване по-скоро се изпитва тежест и дискомфорт при тестисите или пък те видимо изглеждат по-големи, скротумът – подут. При рак на тестисите обикновено се изпитва болка в кръста или ниско в корема. Образува се течност в скротума и се появява усещане за топлина и чувствителност в гръдния кош. Тези симптоми трябва да се споменат на лекаря, за да се ориентира адекватно за състоянието на мъжа. Тук по-скоро е важно правилото – щом забележите необичайна промяна в областта на тестисите, потърсете лекар. Що се отнася до рака на тестисите, ранното му откриване е от изключително значение.
Торзия – усукване на тестисите
Това е един от случаите, които изискват спешна медицинска намеса. Забавянето може да е фатално. Скротумът представлява кожна торбичка, в която свободно са разположени тестисите. Понякога при движение е възможно да се получи усукване на семенната връв, което сериозно влошава кръвоснабдяването на съответния тестис. Болката при усукване се усеща от към скротума и действително е изключително силна. Възможно е да се изпитва болка в единия или другия тестис, но при всички случаи тя не може да се пренебрегне, агонизираща е. Налага се спешна хирургическа намеса, която да предотврати увреждането на тестиса. При операцията освен, че ще бъде преодоляно усукването, хирургът ще се погрижи да се избегне този проблем в бъдеще.
Хематоцеле
Парализиращата продължителна болка понякога се дължи на хематоцеле. Понякога след отминаването на пронизителна болка след удар засегнатият не подозира, че може да е наранен сериозно. По-късно болезнеността се възвръща. При хематоцеле се получава събиране на кръв в обвивките на тестиса вследствие на нараняването на тъканите. При хематоцеле се изисква почивка на легло. Възможно е да се наложи дренаж, оперативна намеса. Лечението зависи от нараняването и степента на дискомфорт. Ако хематоцелето не е вследствие на травма, включително след операция, то специалистът следва да потърси причината за него. Хематоцеле може да се получи и при усукване на тестисите и възпаление на тестиса и обвивките му.
Епидидимит
Придатъкът или семепроводът, идващ от тестиса, се нарича епидидим. Дължината му е около 50 см. В него се събира и узрява отделената сперма и се осъществява предвижването й. Възпалението на семепровода в частта му близо до тестиса, се определя като епидидимит. Най-често причината е навлизане на бактерии през уретрата. Причинителите в повечето случаи са гонорея, хламидия или бактерии, които нормално се намират в чревата. При това възпаление тестисите се подуват, кожата на скротума се зачерява. Състоянието е болезнено, особено при еякулация или движения на червата. Възможно е да се изпитват чести позиви за уриниране и има кръв в спермата. Епидидимитът се лекува успешно с антибиотици. При сериозните случаи обаче може да се стигне и до оперативна намеса, при която да се отстранят част от засегнатити тъкани. Колкото повече се отлага консултацията с лекаря при оплакването, толкова повече се усложнява състоянието.
Варикоцеле
Колкото и неочаквано да е, варикоцелето е често срещано. Става причина за инфертилитет при мъжете. Два от пет случая на стерилитет при тях се дължат на варикоцеле. При състоянието засегнатия описва различни усещания в скротума при промяна от изправено в седнало положение. В стоеж мъжът изпитва чувство, сякаш на изпълване на скроталната и движение в скротума. Това чувство изчезва при седеж. Наличието на разширени вери в скротума се означава като варикоцеле. Състоянието засяга кръвообращението, осигуряването на кислород на тъканите и извеждането на венозната кръв. Болката може да е умерена или силна. Влошава се в продължение на деня. Състоянието се диагностицира по-лесно при напредване на процеса. По-често е засегнат е левият тестис. Варикоцелето се третира лесно – специалистът назначава противовъзпалителни средства или се провежда малка операция, при която се коригират засегнатите венозни съдове.
Сперматоцеле
При сперматоцеле в придатъка, епидидима, на тестиса се открива киста, изпълнена със сперма. Изпитва се болка в тестиса. Обикновено кистата се формира в основата на епидидима. При растежа си може да засегне и тестиса. От доброкачествен характер е. Сперматоцелето се открива обикновено при хирургични интервенции с друга цел. Смята се за разпространено явление. В повечето случаи тези кисти са изключително малки и не създават проблеми. Когато нараснат обаче до размер от няколко сантиметра, създават усещането за тежест, дискомфорт и понякога болка. При сперматоцеле се извършват редовни проследяващи състоянието прегледи – дали образуванието не нараства и не се променя характера му. Възможно е да се предпише антибиотично лечение. В някои случаи се налага оперативно отстраняване на кистата. При тази операция съществува риск от инфертилитет.
Орхит
Една трета от мъжете, прекарали паротит (заушка) след пубертета развиват орхит. При орхит се получава болезнено подуване на тестисите, в следствие на възпаление, най-често на епедидимит. Среща се при бактериални и вирусни инфекции като паротит, бруцелоза и полово преносими заболявания. При орхит се наблюдава повишаване на телесната температура, кръв в урината и усилваща се болка в пениса или тестисите, която променя мястото си. При състоянието е важно да се открие действителната причина и се пристъпи бързо към лечение. Назначават се изследвания, които да установят произхода на подуването и избора на медикамент – дали да се включат антибиотици или противовъзпалителни средства. Орхитът, в следствие на паротит – най-честата причина – остава нелечим и с 50% вероятност води до стерилитет. Възможно е свиване на тестисите при момчетата в този случай. Изходът от лечението при орхит в следствие на друго заболяване е по-благоприятен. Освен приемът на антибиотици и противовъзпалителни медикаменти, е възможно да се наложи носене на поддържащ бандаж за известно време.
Камъни в бъбреците
Болката в тестисите може да е предизвикана и от камъни в бъбреците и пикочните пътища, които се образуват от струпването на формации кристали, намиращи се в урината. Обикновено от уринарния тракт се изхвърлят спонтанно по-малките песъчинки. Възможно е такъв камък да попадне в пикочния мехур, а от там в уретрата, което и обяснява болката в скротума. За да се избегне рискът от образуване на камъни в бъбреците и пикочните пътища, трябва да се приемат достатъчно течности през деня.
Руптура на тестиса
Тестисите са „загърнати“ от защитна обвивка, т. нар. tunica albuginea. При руптура се наблюдава пробив на тази мембрана, което води до кръвоизлив в скротума. Причина за руптура най-често е травма, спортна, катастрофа, битов инцидент. При руптура на тестиса следва да се получи спешна медицинска помощ до 72 часа от удара, което повишава 4-5 пъти шансовете да се спаси тестиса. При консултация с лекаря задължително трябва да се изредят всички оплаквания и травмиращи събития, вероятно довели до болката. В този случай бързата лекарска намеса е от съществено значение за запазване целостта на органа.