Сънищата са нещо, което трудно се обяснява, дори от специалистите. По време на сън организмът ни си почива, а ние сънуваме неща, които понякога трудно се разграничиват от реалността. Сайтът oddee.com ни представи няколко любюпитни факта:

 

1. Докато сънуваме сме парализирани.  

Много малко хора от нас са наясно, че докато сънуваме сме временно парализирани. Това се дължи на факта, че понякога може да се случи да сънуваме определено нещо, което може да ни нарани и подсъзнателно се предпазваме. Това е естествена реакция, когато тялото преминава във временно неактивно физическо състояние.

 

 

2. Можем да контролираме сънищата си.  

Това е така наречената фаза “Светъл сън“. При нея хората могат да контролират сънищата си. Това се осъществява с подсъзнателна манипулация какво точно да сънуваме и какъв точно да е края на съня ни. Друг интересен факт е, че сънуваме нещо, на което сме били свидетели в предишния ни живот.

 

3. Сънищата провокират събуждане.

 Много често се случва да сънуваме, че сме гладни или жадни и в момента, в който се събудим правим точно това – или отиваме да хладилника, или си сипваме нещо за пиене. Учените са на мнение, че ние сънуваме тези неща, не защото имаме физическата нужда, а защото подсъзнателно искаме да се събудим.

 

4. Сънищата говорят на някакъв техен език.  

В сънищата се появяват знаци и символи, които никога нямат точното значение. Правени са много проучвания и изследвания какво точно означават елементите в съня ни. Има написани много книги, в които са описани различни обекти на сънищата ни и техните значения. 

 

5. Сънищата са много трудни за запомняне.

Почти винаги ни се случва, когато се събудим да не помним абсолютно нищо. В течение на деня обаче почва да ни се избистря какво се е случвало в главта ни през нощта. Изключение правят хората, които имат БДО (бързо движение на очите).

Установено е, че по време на БДО се "случват" по-голяма част от ярките сънища, които сме способни да запомним при събуждане. За една нормална нощ спящият човек преминава през 4-5 фази на БДО. Докато първите са по-кратки, след всяка следваща времетраенето се увеличава.

 

6. Склонни сме да сънуваме забранени неща.  

Друг странен факт за сънищата е, че сме склонни да сънуваме неща, които ни е забранено да правим. Например, ако на някой му е забранено да яде шоколад, то е много вероятно той да сънува как се тъпче точно с това. Понякога здравословното и психическото състояние на човека също влияят върху съня.

 

7. Някои хора сънуват само черно-бяло.  

Около 30 на сто от хората сънуват единствено в черно-бяло през целия си живот. Това може да се случи и когато се връщаме назад във времето, преживяваме отново смърт на близък човек, ходене на изпит, първа целувка и т.н

Автор: Николета Гусева