Проучване на британски специалисти в областта на медицината втрещи с констатацията, че близо 66 на сто от хората на Албиона, които използват мобилни телефони, изпитват страх да не останат без тях. Една от най-модерните болести може да бъде намерена в енциклопедията като номофобия.

 

За последните 12 години количеството на видовете фобии е нараснало почти 3 пъти. През 1996 г. те са триста, а към днешна дата цели 1030.

 

Покачила се е и средната световна "норма на тревожност" – от 10 на 25%. Това означава, че всеки четвърти човек страда от някакъв тип невроза – твърдят британски специалисти.

 

350 са модерните психозаболявания и за всяко има скъпо хапче, а по брой на консумация на антидепресанти САЩ от години не пуска палмата на първенство.

 

Dnes.bg няма нерви да изброи всичките фобии, но пък избра по-любопитните.

 

Паник атаки, когато го няма телефона

 

Модерна фобия не върви без страх от модерното. Паник атаки, треперене, потене и гадене, това се случва на страдащият от номофобия, когато телефонът не му е подръка или батерията му пада. Специалистите алармират, че сте загазили, ако натрапчиво проверявате по джобове и чанти, за да напипате GSM-а си.

 

2/3 от 1000 британци, които са участвали в любоптния тест, са признали, че изпитват страх, че може да си загубят телефона, което е равно на скок от 53% в сравнение с преди четири години.

 

Оказва се, че впечатляващите 77% от хората на възраст между 18-24 години страдат от номофобия (съкратено от no-mobile-phobia). Малко по-малко са те (68%) във възрастовата група от 25 до 34 г.

 

Номофобията се среща 9% по-често при жените. Едно от обясненията е, че представителите на силния пол обикновено имат още един резервен телефон. Зевзеците у нас пък се питат нашенките с визия на фолк диви имат ли шанс да пипнат модерната болест, когато често вадят на масата в чалготеката по пет телефона.

 

В метрото? Не, мерси!

 

Поне докато не приключи окончателният план на кмета Йорданка Фандъкова да бъде изградена цялостната жепейската мрежа под земята в София, столичани едва ли ще усетят симптомите на друга модерна фобия – тази да пътуваш с метро.

 

Много от жителите на метрополисите в Западна Европа, САЩ, Япония и Москва изпитват страх например да се возят на релси в градски условия и не влизат в метрото.

 

Парадоксално е, че в същото време те спокойно пътуват с кола, управлявана от неопитен шофьор или пък по лоши пътища.

 

 

У нас обаче има повече предпоставки да бъде прихваната фобията от ходене в тоалетната. Чуждите туристи не го знаят, но със сигурност те са по-предразположени още с прекрачването на южната ни граница, на която могат да открият очарованието на WC тип "турско клекало".

 

Страх от копче

 

Сред често срещаните у българина фобии е тази от копчета. Част от обясненията може да бъде намерено в съновника. Скъсаш ли го ще се разделиш с приятел. Изгубиш ли копче - ще се скараш с много близък човек. Обличаш ли дрехи без копче - конфликти в семейството. За неврозните суеверници има два варианта - или да не вярват на сънища или да залагат само на циповете.

 

Сред най-често срещаните фобии с тези от животни: от пчели (апифобия), кучета (кинофобия), от котки (айлурофобия). От последната си патят най-често жените, но най-ивестният шубелия от маченца е императорът, завладял цяла Европа – Наполеон Бонапарт.

 

Как обаче да си обясним страха да бъдеш наблюдаван от плашливата патица, прекарваща основно във водата. Симптомите се изразяват в гадене, световъртеж и паническа атака. Положението може да излезе от контрол, когато събратята на Доналд Дък са повече от един.

 

В очакване на безсънието

 

Хората, които имат никтофобия страдат от мъчително очакване за безсъние. Те стават истински герои при падането на нощта, мислейки, че ще будуват цяла нощ в очакване да слушат стъпките на съседа над него, мяукането на разгонени котки, пияни пройдохи.

 

Сред модерните фобии са и страхът от числото 13 (трискайдекафобия), от всичко ново (неофобия), от малки предмети (микрофобия), от божията намеса в съдбата (теофобия), от безкрайността (апейрофобия)...

 

Може би най-странно звучи името на страхът от произнасяне на дълги думи. Нарича се хипопотомомонстросесквипедалиофобия.

 

За финал обаче ви оставяме фобофобията. Тя е страхът от възникване на фобии. Можеш да ги прихванеш само като четеш за тях.

 

Още любопитни новини четете в Dnes.bg

Автор: Ралица Солакова