Няма човек, който да не е чувал колко вредни са солариумите. Но хората живеят с мотива „Това на мен няма да ми се случи“. За съжаление, никой не е застрахован и човек трябва сам да се грижи за здравето си.

 

Ежегодно нараства броят на хората болни от рак на кожата.

 

България рядко е на първо място в положителните класации, но когато стане въпрос за нещо лошо, често сме първенци. По честота на злокачествения рак на кожата страната ни е на първо място, като води с цели 130 души. Изчисленията са средни стойности на 100 000 от жителите на България.

 

 

Здравната ни култура е на изключително ниско ниво. Малко са българите, които редовно си правят профилактични прегледи, а именно те са в състояние да ни спасят от сигурна смърт. През последните няколко години броят на болните от рак на кожата значително е нараснал.

 

От Българското дерматологично дружество са изумени от направената статистика и броят на заболелите. Според лекарите солариумът вече видимо показва своите последствия. Преди няколко години изкуственото придобиване на тен стана истински хит сред българите, особено сред тийнейджърите. Освен солариумите, виновник за развитието на болестта е и така обичаното слънце.

 

До началото на абитуриентските балове остават броени дни и почти всички тийнейджърки са ежедневно по солариумите и на плажа (ако времето позволява), за да придобият така мечтания тен. Ако наистина имате нужда да потъмнеете, за да изглеждате по-добре на бала си, предварително се консултирайте с дерматолог, за да не съжалявате след някоя друга година, че сте болни заради една нощ, макар и абитуриентската ви нощ.

 

Ако ракът на кожата бъде открит на време, има реален шанс да бъде излекуван. За съжаление, най-бързите и опасни разсейки са именно при него.

Автор: Ралица Солакова