Установено е, че човек се прозява над 240 000 пъти в живота си. Защо се прозява човек - това е въпрос, който е задаван още от времето на Хипократ.  Според него, прозяването маха лошия въздух от дробовете и ускорява кръвта в мозъка.

Днес невропатолози от Нюйоркския медицински център твърдят, че прозявката премахва умората, психическото натоварване и стреса, защото  при нея максимално се разширяват дихателните пътища, мускулите се отпускат, белите дробове се насищат с кислород, след което се получава нещо като кратка, но пълна  релаксация.

Американски учени от университета Бинхемптън  доказват, че сред основните причини за прозявката е ‘прегряването’ на мозъка, който, достигайки определена критична температура, започва да работи по-зле. Именно дълбокото вдишване  и бързото издишване осигурява въздух, който охлажда кръвта и чрез нея и мозъка.  Изследванията  показват, че хората се прозяват  два пъти по-често  през зимата, когато телесната температура е по-висока от тази на въздуха.

Учените  допускат, че прозявката може да насочва и към заболявания, които са свързани с нарушена терморегулация на мозъка. Затова, ако сте се наспали добре, но често и безпричинно се прозявате, това може да е сигнал за мигрена, епилепсия или множествена склероза. При такива случаи е задължителна консултацията в невролог.

Любопитно е, че прозявката е заразителна и от нея могат да ‘прихванат’  55-60 % от околните. Някои  дори са способни да се прозеят само като видят снимка на човек, който прави същото.    

Шотландски учени пък смятат, че прозяването не е просто имитация, а важна поведенческа реакция. Специалистите твърдят, че в ситуации, свързани със силно емоционално напрежение или опасност, самопроизволно се включва защитният механизъм - инстинктивно замиране и затаено дишане, при което се включва другият механизъм - прозяването.

Автор: Тони