Ето, че дойде есента. Настъпи ли този сезон, хората ги обзема меланхолия - краткият ден, дъждът, мъглите като че ли отнемат силите на по-емоционалните и лабилните. Желанието за работа силно намалява, ставането сутрин си е живо изпитание, а
2011-09-27 15:36:14
Ето, че дойде есента. Настъпи ли този сезон, хората ги обзема меланхолия - краткият ден, дъждът, мъглите като че ли отнемат силите на по-емоционалните и лабилните. Желанието за работа силно намалява, ставането сутрин си е живо изпитание, а черните мисли все по-често ни връхлитат.
Медицинският термин на това състояние сезонно афективно разстройство. То представлява форма на депресия, която настъпва през есента и зимата, като за пикови се приемат месеците октомври и ноември.
Това състояние на човека е свързано с дефицита на естествена слънчева светлина, което от своя страна води до намалени нива на хормоните на щастието - серотинин и ендорфин. От друга страна, пък, в организма ни се синтезира по-малко количество витамиин D, което ни прави особено чувствителни и изнервени. Намалената естествена слънчева светлина е причина и за повишаване на количеството на хормона мелатонин, който е регулатор на цикличните ритми на човешкия организъм. Той е отговорен за съня, телесната температура и чувството за глад, с което се обяснява и повишеният апетит през есента.
Симптомите на това състояние са комплекс от ярко изразени изменения на душевното състояние, поведение, интензивност на общуване, продължителност на съня, физическа и полова активност, както и промени в апетита. Наблюдава се понижено самочувствие, чувство за безпомощност, постоянна умора, отчаяние и апатия, ниска концентрация, безсъние или пък неспокоен сън.
Страдащите от този вид депресия имат ниска самооценка, негативно възприемат света и себе си. Някои стават свръхактивни, други пък - флегматични. Сигнал за депресия е всяка промяна в поведението, която продължава по-дълго от две седмици.
Депресивните разстройства се повлияват много добре от бялата светлина. Има специални лампи, които се използват при лечението на заболяването. Терапията може да е медикаментозна или пък без лекарства, като болният посещава психотерапевт.
Разбира се, всяка липса на добро настроение не е причина веднага да се посяга към лекарствата. Обикновената сезонна депресия се лекува най-добре с разходки и слънчева светлина. 1-2 часа на чист въздух могат да преборят заболяването. И най-важното, продължете да живеете активно и не се отпускайте. Автор: Тони