Няма човек, който да  не е страдал от главоболие. Много често то минава само след часове или след като се вземе слабо болкоуспокояващо. Но има случаи, когато  главоболието може да се приеме и като по-сериозен проблем.


Болките в главата са тревожни, когато се появят за първи път.  При всяко подобно страдание е необходимо да се  изясни причината за него, защото  то може да  е симптом и на друго заболяване.


Основните типове главоболие са два - първично и вторично. Към първият тип спада главоболието, което се дължи на нервно напрежение, т.нар. тензионно , мигренното  и  кластърното, което е доста рядко. Вторият тип се проявява при високо кръвно налягане, при възпалителни процеси, вирусни инфекции, туморни образувания и др.


Тензионното главоболие  се явява при умствено напрежение. Напоследък от него доста често страдат и деца. Ако не се лекува, то може да стане хронично.


От мигрена  пък обикновено страдат жените. Тя започва още в юношеска възраст и се предава по наследство.  По  време на пристъп пациентите усещат силна болка, която  обикновено обхваща половината глава. Кризата е придружена с гадене и повръщане. Най-добре е по време на пристъп болният да легне на легло в тъмна стая. Обикновено кризата минава след около 24 часа.  Смята се, че подобни кризи може да бъдат провокирани от определени храни - шоколад, сирена, ядки. Алкохолът е противопоказен, а болните трябва да спазват режим по отношение на работа, почивка  и сън.

Кластърното главоболие  е доста рядко и по-често се среща при мъжете. Болката е около окото  и е придружена със сълзене и запушване на носа.  То също се провокира от алкохола.


Има и още един вид главоболие, което е типично за жените. То се проявява при  секс и засега не е установено  защо.


В случаите, когато главоболието е придружено в гадене и повръщане и не се повлиява от аналгетици, трябва да се потърси лекарска помощ.



При главоболията от стрес и депресия много ефикасен е масажът на мускулите на главата. Добре е да се разтриват слепоочията и тилът.
Автор: Албена Иванова