Не само професионалният грим и правилно подбраният модел на роклята са красотата на жената. Ако не сте успели да разгледате добре лицето на една жена  или тоалета й, какво би привлякло погледа ви? Разбира се, походката.

Преди всичко красивата походка е правилното положение на гръбначния стълб, който отговаря за  работата  на всички органи. Грациозната походка, освен това, предполага  правилна постановка на стъпалата, което пък препятства развитието на заболявания на опорно-двигателния апарат. Правилната походка поддържа всички групи мускули в тонус.

Главният белег на правилната походка е правилната осанка. Трябва да повдигнете  раменете колкото може по-високо, изтеглете  ги назад, а след това ги отпуснете - ето това е правилната осанка.  Много е важно да поставяте правилно стъпалата в процеса на ходенето. Петата и пръстите трябва да се намират почти на една линия по посока на движението, пръстите могат да бъдат леко обърнати навън. Трябва първо да се движи стъпалото, а после торсът,  ако е обратното, походката няма да е плавна.

Дължината  на крачката трябва да се равнява на дължината на необутото ви стъпало, а движенията на ръцете трябва да съответстват на размера и ритъма на крачката и не бива да бъдат в  поставени в джоба.

Сутрин не трябва да скачате мигновено от леглото . Гръбначният стълб не е създаден за такива резки движения и така може да се резместят гръбначните дискове. Преди да станете, протегнете ръцете, след това краката, но не с   пръстите, а с петите напред. Обърнете се по корем , застанете на колене и  се протегнете като котка, като разтягате гръбнака  по цялата му дължина. Така се укрепва гръбнакът.  Едва след това можете да станете, като се опирате с ръце на леглото.

За правилна осанка трябва да правите малко  упражнения в раменете. Те трябва да се правят пред огледало,  за  да може да виждате как се справяте. Едно от упражненията е последователно да се повдигат раменете, след това  едновременно  двете рамене, без да се повдигат, да се преместят напред, после назад. Тези  упражнения трябва да се правят по 10 пъти.

Легендарната походка на Одри Хепбърн е резултат  на дълги тренировки. На млади години актрисата посещавала балетна школа . Там за формиране на оснаката били използвани класически методи, например, ходене с предмет на главата. Възпитаничките трябвало да поставят на главата си книга или кибритена кутийка и да ходят с нея без да я изпускат, освен това трябвало да правят  пируети и да клякат.

Старайте се да ходите  повече, като променяте  ритъма на крачката. Тренирайте с различни обувки. Обръщайте внимание на своята и на походката
на други хора, отбелязвайте своите успехи и трудни моменти.

Помнете, че походката е не просто начин на придвижване. Тя е отражение на характера и ваша визитна картичка. Независимо от лошото време, умората или други проблеми, старайте се да държите гърба изправен, раменете - разтворени, главата повдигната и крачете с бедрата.  
Автор: Албена Иванова