Алкохолизмът е заболяване, което се характеризира с развиване на зависимост към приема на градусови питиета. При някои хора проблемът  се появява по-бързо, при  други - по-късно. Но при всички, без изключение, се стига до ежедневен прием на увеличаващи се количества алкохол. Страшното е, че ако не се приеме конската доза алкохол, болният получава абстиненция с харакерните симптоми. 

Щом баща ми пие, защо и аз да не глътна? - така си казват малките момчета и момичета. На децата е присъщо да подражават, те не могат да отличат кое е добро и кое не. Недопустимо е те да виждат родители и учители пияници, общественици  и политици пияници, артисти и лекари пияници.

Употребата на спиртни напитки в детска и тийнейджърска възраст нанася  вреди на сърцето, мозъка, черния дроб, панкреаса, яйчниците, ендокринните органи. Тези деца рано развиват депресии, психични  нарушения, цироза, остър и хроничен панкреатит, склонност към ракови заболявания и чести инфекции поради потиснатата имунна система. 

Разбира се, има спасение от алкохолната зависимост, но това изисква комплексно и продължително лечение под контрола на специалист. Успехът е в ръцете на пациента, който трябва да прояви воля и постоянство. Внезапното спиране на алкохола при развита зависимост е рисково и може да се извърши в клиника.Физиотерапия, психотерапия, хранене, витаминотерапия с фармакотерапия са задължителни, а лекарствата за лечение се прилагат по преценка на лекаря.
Автор: Албена Иванова