Британски специалисти твърдят,  че заради нездравословното всекидневие, към което привиква съвременният млад човек, начинът на живот на съвременния тийнейджър е все по-обезпокоителен. Днешният тийнейджър  взема от информационното общество всичко, свързано с най-авангардните технологии, като е готов без съжаление да жертва своето здраве. Британски лекари са извършили допитване до няколко хиляди момчета и момичета на възраст между 12 и 16 години. 25  процента от тях  признават че редовно заспиват пред включен телевизор, радио или компютър, защото не могат да се раделят с тях, докато сънят не ги събори. Спалнята на съвременния млад човек  е пълна с техника и прилича повече на мултимедиен център, отколкото на място за почивка. Такъв начин на живот се отразява зле на  здравословното състояние.

40 процента от анкетираните признават, че се чувстват  винаги отпуснати и изморени, а  причината е, че те спят средно от 4 до 7 часа в денонощието. Само 20 процента от тийнейджърите разбират  значението на здравия и  продължителен сън. Учените дори  въвеждат понятието "бърз сън", подобно на термина "бързо хранне", защото младото поколение се отнася пренебрежително към съня и го смята за загуба  на време.

Тенденцията, която се проявява при младото поколение е много притеснителна и съвсем скоро безсънието ще бъде обявено за епидемия, смятат учените.
Автор: Албена Иванова