Колко безопасни са хирургичните аборти?
Безопасността е важно и често срещано притеснение при жените. Хирургичните аборти, извършени в болнични условия, са много безопасни. Все пак, както при всяка медицинска процедура, има риск. Той се увеличава толкова с напредване на бременността, а същ
2009-10-12 08:51:39
Безопасността е важно и често срещано притеснение при жените. Хирургичните аборти, извършени в болнични условия, са много безопасни. Все пак, както при всяка медицинска процедура, има риск. Той се увеличава толкова с напредване на бременността, а също и при използване на седиране или обща анестезия. Възможните рискове включват:
- алергична реакция;
- съсиреци в матката;
- непълен аборт – при който част от плода остава в матката;
- инфекция;
- разраняване на шийката на матката или друг орган;
- неоткрита извънматочна бременност
- много силно кръвотечение.
Най-често тези усложнения са лесно лечими с лекарства или чрез други медицински процедури.
В много редки случаи тежките усложнения могат да доведат до фатален край.
- Рискът от смърт по време на раждане е 11 пъти по-голям от риска по време на аборт, когато процедурата е извършена в първите 20 седмици от бременността.
- След 20-тата седмица показателите за рисковете от смърт по време на раждане и аборт се изравняват.
- Като цяло рискът от смърт по време на аборт се увеличава с напредване на бременността.
Сериозните усложнения могат да бъдат предшествани от предупредителни знаци. Веднага се обади на лекуващия лекар, ако имаш:
- много силно кървене – ако получиш съсиреци по-големи от лимон или за един час се напояват с кръв две максимално големи превръзки и това кървене продължава 2 поредни часа и повече;
- болка или неразположение, което не може да се облекчи с лекарства, почивка, топла вода или загряваща възглавничка;
- треска
- повръщаш повече от 4 до 6 часа, така че не можеш да задържиш нищо в стомаха си;
- неприятно, миризливо течение от вагината;
- подозрение, че все още си бременна.
Какво да очаквам след хирургичния аборт?
Лекуващият ти лекар ще ти каже какво трябва да правиш и какво не след аборта. Много от нас се притесняват да задават въпроси, но лекарят е там, за да помогне. Не се притеснявай и питай, за да получиш отговор на всичко, което те интересува. Може да ти е от полза, ако предварително направиш списък с въпросите си към лекаря, за да не забравиш нещо.
Точно след аборта:
- Ще си почиваш в болничната стая.
- Ако имаш кръвна група с отрицателен резус-фактор, ще ти сложат инжекция, за да намалят риска за теб при бъдеща бременност.
- Ще получиш писмени инструкции за нещата, които трябва да направиш след аборта, а също така и телефонен номер, на който можеш да звъниш 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, ако имаш някакви въпроси или притеснения.
- В зависимост от болницата може да ти бъде поставен и вътрематочен контрацептив по същото време, в което се извършва аборта. Ако искаш да ти поставят вътрематочен контрацептив, попитай клиниката, когато си планираш процедурата за аборт, дали е възможно в същото време да поставят и вътрематочен контрацептив.
- Добре е контролният преглед да бъде от 2 до 4 седмици след аборта.
- Не шофирай след процедурата, ако си била седирана.
- Обикновено може да се върнеш към работата си или към нормалното си ежедневие на следващия ден. Възстановяването след Д&К може да отнеме повече време.
- Можеш да се изкъпеш толкова скоро след процедурата, колкото искаш. Не използвай дамски душ и медикаменти, които се слагат във вагината.
Автор: Александър Ненов