Вероятно мнозина от вас знаят основните правила при избора и употребата на козметични средства, но все пак ще ги спомена отново.
ПЪРВАТА СТЪПКА е ...
Вероятно мнозина от вас знаят основните правила при избора и употребата на козметични средства, но все пак ще ги спомена отново.
ПЪРВАТА СТЪПКА е да изберете козметика, в която сте сигурни. Кое всъщност ви дава така необходимата сигурост? Естествено всеки би искал да е сигурен във високата ефективност. Най-новите разработки залагат не на стимулиращото (директното), а на деликатното регулиращо въздействие върху кожата. Така й се помага самостоятелно и дългосрочно да се справи с възникналите проблеми, за разлика от дирекното въздействие, където обикновено ефекта е краткосрочен. Разбира се, за да има висока ефективност е нужно да има увеличена концентрация на екстрактите. Но не бива да се забравя, че увеличаването на тази концентрация води и до повишаване на съдържанието на алергени. А те, както знаете са голям проблем за хората с чувствителна кожа. Какво е решението? Отговорът дава най-съвършената технология на производство, която е разработена във френските лаборатории "ARKOPHARMA". Те подхождат индивидуално към всяко от растенията за извличане на екстрактите, тъй като всяко едно притежава неповторима комбинация от биологичноактивн компоненти. За да се избегне попадането на примеси и баластни вещества, водещи до алергични реакции се използва екстракция чрез въглероден двуокис. Целият процес протича при температура не по-висока от 35 градуса по Целзий и нормално налягане, което позволява максималното съхраняване на ефективността. А за де се избегне окисляването на екстрактите, процесите се извършват без достъп на въздух. Това води и до елиминиране на възможността да попаднат външни микроорганизми. Като стана дума за външни микроорганизми замисляли ли сте се какво огромно количество от тях попада във вашата козметика, когато бръкнете в кутийката с крема, дори и с "чисти" ръце? А при контакт с въздуха? Та той гъмжи от какво ли не. А дали това не води до нежелани реакции? За съжаление отговорът е положителен. Но и този проблем си има решение. Световните тенденции са насочени към забрана на флаконите с широко гърло. За по-рационално използване се употребяват специални дозатори. Те позволяват да се извлече точното необходимо количество от препарата, като същевременно се избягва и контакта с кожата на ръцете. Но и това не е достатъчно, за да сте абсолютно сигурни в козметиката си. Сигурно се чудите какво още остана!? Най-важното разбира се. Да съответства на най-високия производствен стандарт за качество в света - GMP, а също и да е преминала пълни клинични изпитания, които да потвърдят на практика нейната хипоалергенност и висока ефикасност. Ако Вашата козметика притежава ВСИЧКИ изброени до тук качества може да сте сигурни, че използвате сигурна козметика. В противен случай рискувате да се сблъскате с много нежелани, странични ефекти, водещи до многократни посещения при лекар дерматолог и непредвидени разходи за лекарства.
ВТОРАТА СТЪПКА е да определите типа на своята кожа и индивидуалните й потребности. Как да го направите, ако не сте сигурни?
Преди да пристъпите към определянето е необходимо прецизно почистване на грима, последвано от почивка на кожата около 3-4 часа, без да се нанася крем и при естествено осветление. Различават се три основни типа кожи:
- нормална - с равномерен тен на лицето, матова, без излишен блясък. Изглежда гладка, еластична, свежа и без дефекти - разширени пори, комедони, пигментни петна и т.н. Тя чудесно понася измиване със сапун, без да изпитва излишен дискомфорт. Устойчива е към различни козметични средства, декоративна козметика и неблагоприятните климатични условия;
- суха - тънка, нежна, гладка, матова, много красива в младежка възраст, но е най-поддатлива към ранно остаряване. Наблюдава се излющване, рано губи еластичността си и се появяват бръчки особено в областта около очите. При неправилни и недостатъчни грижи тези процеси се засилват. Лошо понася измиване със сапун, неблагоприятните климатични условия и неправилните козметични грижи;
- мазна - изглежда удебелена и груба, с широки пори (като кора на лимон) и мазен блясък, често се образуват комедони и възапления. Нивото на рН на тази кожа е строго алкално. Тя дълго запазва еластичността си, добре понася измиването със сапун и неблагоприятните климатични условия. Но в практиката тези типове кожа се срещат рядко и по-често се наблюдава типа:
- комбинирана - притежава едновременно чертите на нормалната и мазна (суха) кожа. Обикновено в Т-зоната (чело, нос и брадичка) е мазна, предразположена към образуването на комедони и пъпки, а в останалата част е нормална.
Типа кожа може да се определи и по друг начин. 3-4 часа след измиване със сапун наложете плътно хартиена козметична салфетка или цигарена хартия върху лицето. По вида и количеството на оставените мазни отпечатъци направете изводи:
- нормална - върху салфетката остават незначителни мазни отпечатъци в областта на носа и челото;
- суха - върху салфетката не са останали мазни отпечатъци; - мазна - върху салфетката остават интензивни мазни отпечатъци в областта на носа, челото и бузите и по-малко интензивни в другите области на лицето;
- комбинирана - върху салфетката остават умерени мазни отпечатъци разположени в Т-зоната.
Точен резултат може да бъде постигнат само с използването на козметична салфетка или цигарена хартия!!!
ТРЕТАТА СТЪПКА е правилният избор на индивидуално подбрана серия от продукти и съблюдаването на системни, привидно прости и лесни правила за ползването им, отнемащи не повече от двадесет минути дневно. Прилагането на несложни техники за самомасаж, гимнастика и т.н. не само ще заздравят мускулите на лицето, ще подобрят кръвообращението, като подпомагат естествения процес на обогатяване на кожата с кислород и други подхранващи вещества, намиращи се в кръвта, но и ще осигурят равномерното проникване на активните съставки на кремовете във всички кожни слоеве, което ги прави максимално ефективни. Това са отдавна доказали ефективността си процедури, които се прилагат в практиката от лекари - дерматолози. Сега няма да се спирам подробно на тези правила и техники, а ще им отделя специално внимание в друга статия.
В заключение бих искал да обърна внимание на следното. Желаният резултат зависи не само от точния избор на качествени козметични средства, а и от правилното им и системно приложение. Хармоничната система от грижи за кожата е немислима без спазването на основните принципи от грижа за кожата. Те са едни и същи за различните типове кожи и възраст. А именно - почистване, овлажняване и защита. Но освен тези основни фактори системата задължително включва самомасаж, специални упражнения за лицето и шията и точков масаж.
Всичко казано ще Ви помогне своевременно да си спестите множество неприятни последствия за Вашата кожа. Ако на 20 години една жена не е красива, то това е нейна беда, а не вина. Но, ако на 20 години е била красива, а на 40 години не е, то това е нейна вина, а не беда.
Знаете правилата. От Вас зависи дали искате да ги спазвате, но докато е време.
Автор: Александър Ненов