Защо винаги ни се дояжда нещо сладко, а не някой зеленчук?

Защо често ни се случва да имаме желание да хапнем нещо нездравословно, а не плод, зеленчук и прочие? Важно е човек да знае, че когато има голям апетит към някоя храна, това не е , защото е гладен, а защото има нужда да си осигури веществата, съдъ

2011-05-08 20:19:07
Защо винаги ни се дояжда нещо сладко, а не някой зеленчук?
Защо често ни се случва да имаме желание да хапнем нещо нездравословно, а не плод, зеленчук и прочие?

Важно е човек да знае, че когато има голям апетит към някоя храна, това не е , защото е гладен, а защото има нужда да си осигури веществата, съдържащи се в съответната храна. Човек е гладен, когато неговият стомах е празен. В този момент той отделя хормона грелин, който  дава сигнали на командния център на мозъка и ние усещаме, че сме гладни. Когато хапнем и вече се заситим, хормонът лептин се отделя от мастните клетки и се повишава кръвната захар.

Гладният човек е готов да изяде дори храна, която не обича, ако наистина е гладен, но желанието да хапнем нещо определено е много по-сложно явление. Това желание се свързва с химически вещества в мозъка. На първо място е допаминът, който е свързан с концентрацията и ученето. Когато консумираме нова храна мозъкът ни отделя допамин. Апетитът се свързва и с химикалите, които пораждат чувство на радост - опоидите. Когато тези две неща се комбинират мозъкът ни свързва някои дейности с удоволствието и ги кара да ги правим отново и отново.

Апетитът към храна, която се смята за нездравословна, идва още от праисторическите времена, когато допаминът и опоидите са действали по отношение на храните, които са съдържали много калории в себе си като начин за оцеляване. Хората истински се наслаждават на мазни и сладки вещества и затова техният мозък ги кара да си ги набавим.

Често имаме нужда да хапнем нещо сладко, ако сме под стрес. Тогава организмът произвежда кортизол, който повишава кръвната захар, за да достави нужната енергия на клетките на организма и да потисне имунната система, той повишава глада и блокира отделянето на инсулин и лептин.

Когато човек се намира в стресова ситуация, той изпитва неистово желание да хапне нещо сладко и висококалорично. Често хората възприемат храна като един вид награда - помните като малки, когато сте хапвали някое лакомство, когато сте слушали, нали?

Консумацията на сладки неща може да намали болката, като произвежда опоиди. Шоколадовите изделия са свързани с отделянето на тези химически вещества, които предизвикват еуфория.

Дали си мъж или жена също е от значение. Дамите обичат да консумират сладки и мазни изделия, докато мъжете повече си падат по пикантната храна.
Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия