Тези храни са много вкусни и ние ги обичаме, но след като ги консумираме изпитване известен дискомфорт. Дали е заради самите тях или заради нещата, които има в тях - няма значение, факт е, че те са трудносмилаеми и ни създават неудобство. И все пак трябва да намерим начин да намалим техните отрицателни реакции и да може да ги ядем от време на време.

Шоколад - при него повечето проблеми идват, когато се прекали с консумацията му. Малко шоколад няма да ви навреди, но 1-2 шоколада изядени един след друг определено ще повлияят негативно на стомаха ви. Той кара ниския съкращаващ мускул да се отпуска и по този начин оставя стомашните киселини да се връщат нагоре.

Суров лук - в лука и чесъна има много фитонутриенти, които са здравословни, но могат и да предизвикат стомашен стрес. При термична обработка се деактивира някои от проблемните съставки, но и полезните също се унищожават. Диетолозите препоръчват да си правите микс от суров и сготвен лук, за да задоволите вкусовите си потребности, но и да запазите полезните съставки.

Пържени храни  - всеки път, когато консумирате панирана храна, червата ви не остават очаровани. В пържените храни има много мазнини и те са трудно смилаеми. Ако имате проблеми със стомаха, избягвайте тяхната консумация, защото те често предизвикват гадене и диария.

Картофено пюре - картофеното пюре е много вкусно ястие, но хората, които не понасят лактозата, трябва да избягват неговата консумация. По ресторантите и в готово пюре има мляко и тежка сметана, затова ако обичате пюре, направете си го вкъщи, като не слагате сметана и използвате мляко без лактоза.

Сурово зеле и броколи - те съдържат фибри и са много здравословни, но и лесно създават газове в червата. За да нямат този неприятен страничен ефект, трябва да бъдат сготвени или леко бланширани и по този начин ще бъде деактивирана сярата, която причинява неприятностите със стомаха.

Пикантна храна - има доста хора, които обожават да ядат люти храни и да си слагат лют сос върху пицата/спагетите и т.н. Лятото обаче дразни вътрешната част на хранопровода и човек има неприятно усещане за киселини в стомаха. Ако редовно имате проблеми с корема, след консумация на люти храни, потърсете по-слаби люти подправки, за да не страдате в последствие.

Бобови култури - ако не консумирате редовно боб, няма да имате достатъчно ензим, който е нужен за разлагането на бобови култури. Затова след яденето на боб може да получите газове и да ви се подуе коремът. Хубаво свареният боб нанася по-малко "поражения" на стомаха, защото допълнителните течности помагат за храносмилането. Постепенното увеличаване на консумация на бобови култури помага на организма ни да свикне и да почне да произвежда повече ензим, който ни трябва за разграждането.

Дъвка без захар - дъвките без захар съдържат в себе си сорбитол, който често предизвиква образуване на газове в червата. Търсете дъвки, които съдържат в себе си по-малко сорбитол, 2-3 грама не са проблем, но ако са над 10 грама, човек би изпитал известни затруднения с храносмилането.

Сладолед - ако имате проблеми с лактозата, консумацията на сладолед ще ви докара спазми, газове и подуване на корема. Затова е хубаво да се спирате на продукти без лактоза. Но дори да нямате непоносимост към нея, не трябва да прекалявате с консумацията на сладолед, защото той съдържа мазнини, които остават в стомаха дълго време, преди да бъдат напълно усвоени от организма.

Сок от цитрусови плодове - тези напитки имат високо съдържание на киселини и могат да стимулират сензорните неврони, които се намират в хранопровода. Тогава човек може да усети раздразнение. Ако изпиете един сок на гладно вие пълните червата си с киселина и ако добавите още малко количество, може да усетите болка в корема.
Автор: Ралица Солакова