Продължние на статията от вчера...

Ето някой от методите за обезкосмяване.


    * Бръснене: Това е може би най-евтиният и разпространен начин за премахване на нежеланите косми; не отнема много време, не е трудоемък и болезнен. Бръсненето не е ефикасен начин за обезкосмяване, защото след няколко дни космите са на лице по-тъмни и дебели. Неправилното бръснене (срещу косъма) може често да доведе до подкожен растеж на космите.

    * Депилация: Метод, при който се използва най-често азотна киселина под формата на кремове, за да се разгради външната част от косъма. Депилацията има ефект подобен на този на бръсненето и за това не е ефективен метод.

    * Епилация: Представлява механично отскубване на косъма заедно с корена му, което е съпроводено с неприятно чувство на парене и средна до силна болка. За целта има уреди за домашно ползване, наречени епилатори, които разполагат с около 20 въртящи се дискови пинсети. При много хора епилацията има траен ефект след определен брой процедури, които обаче са последвани от неприятни усложнения като: подкожни косми, фоликулити и тежки или леки вълпаления на кожата в зависимост от общото състояние на имунната система на човека.

    * Кола маска: евтин, но трудоемък метод, при който космите се отскубват от корена с помощта на смоли или силно лепкави субстанции, залепващи се върху окосмения участък и налагащи се върху тях ленти от плат. Методът има известен ефект след определен брой процедури, изразява се с по малко болка от механичната епилация, с подобни усложнения, но по-слабо изразени.

    * Лазерна епилация: начин на обезкосмявене, при който лазерен лъч се насочва към косъма, за да се абсорбира меланина в косъма, при което се отделя топлинна енергия и унищожава фоликула на косъма. След тази процедура на мястото на стария фоликул е почти невъзможно да порасте косъм. Процедурата не е болезнена. Като странични ефекти могат да се посочат честите появявания на петна (пигментации) по кожата.

    * Фотоепилацията: извършва се чрез насочване на мощен лъч светлинна енергия с висока честота към окосмения район на кожата, при което фоликулите на космите биват умъртвени. Както при лазерната епилация, ефектът на фотоепилацията се проявява след 3-4 процедури за 4-6 години без косми. Странични ефекти не се наблюдават.

Автор: Александър Ненов