Вече удари първият звънец.  И няма начин да не си мечтаете  наследника  ви  да ви носи  само шестици след 15-ти септември. Как да стане това? Само изнурителното писане на домашни не стига. Има и друг начин да направите детето си вундеркинд - с диета, смята д-р Бетани Тейър от Американската асоциация по диетология.

И подрежда топ 10 на храните за отличници.

Десет храни за отличници - пробвайте ги и тази година наследникът ви ще носи само шестици. Давайте му "суперманджи" - за по-силна памет,   по-добра концентрация и повече тонус. Всъщност мозъкът е много лаком орган. И всички боклучави  чипсове и хамбургери, с които се опитват да го хранят децата, го карат да изнемогва. Затова на този 15-ти септември  изпратете  вашия  ученик вместо с хот-дог със сандвич с риба тон. И няма  да съжалявате в края на срока.

От рибата се поумнява - няма начин да не знаете.Причината са омега-3-наситените мазнини - най-любимото блюдо на мозъка. Изследванията не грешат - децата, които хапват редовно риба, имат по-остър ум и се справят по-добре на IQ тестовете. Как да си ги набавите? Най-добре е със сьомга.  Но тя е скъпа, пък и с тежък аромат и децата най-често й се мръщят. Има и по лесен  вариант - сандвич с риба тон . Евтин е, вкусен и гарантира  шестици в училище.

"Господарят на протеините" - така диетолозите наричат яйцата. Никой вундеркинд не е минал без тях. На всичкото отгоре са пълни с холин - страхотен стимулант за паметта. Как да давате яйцата? Най-добре бъркани. Хубавото е, че стават и за закуска, и за вечеря. Но не прекалявайте с омлета, 2 седмично стигат за всеки отличник.

Витамин Е  - това е тайното оръжие на фъстъците. Ядките са мощен антиоксидант. А и мозъкът ги обожава. Имат много тиамин, който му помага по-лесно  да преработва глюкозата. А оттам да е свеж и бърз. Дали ще купувате на детето си фъстъци, или ще му мажете филия със сладкото фъстъчено масло - все дно. Не прекалявайте обаче - калориите му не са малко.

Вече споменахме колко важна е глюкозата за бързия ум . Къде другаде да я търсите? В пълнозърнестия  хляб, разбира се.  Там дебнат и други приятни изненади  - например фибри и  витамин В. Затова вече правете училищния сандвич  само с пълнозърнест хляб. И резултатите няма  да закъснеят.

На овесените ядки детето ви сигурно ще се мръщи. Наистина те са малко безвкусни, но пък  нямат аналог  -  това категорично е най-добрата закуска за всеки. Как да "излъжем""  ученииците да хапват от тях? Най-добре в компект с малко мляко, мед, ябълка   или шоколад, съветват диетолозите.

Ягоди, череши, боровинки, капини - всички те са еликсир  за мозъка. Колкото по-наситен е цветът им, толкова са по-полезни. А добрата новина е, че децата ги  обичат., Прекрасният им цвят върви в комплект с витамин С и гигантски дози антиоксиданти. Полезни са за всичко, дори като застраховка срещу рак . Но най-добри за мозъка са ягодите и боровинките.

Боб и леща - бабите ни неслучайно са ни тъпкали с тях. Варивата са безценни  за децата, смятат  учените. Причината е във фибрите и многото витамини. А мозъкът ги "обича" , защото го  зареждат със страшно много  енергия. Лекарите препоръчват на отличниците да хапват боб и леща на обяд.

Зеленчуците - колкото са по-ярки, толкова са по-полезни за мозъка - това обясняват диетолозите. Домати, картофи, спанак, моркови - това са зеленчуците, които задължително трябва да присъстват в менюто на ученика. Затова американските диетолози препоръчват горещо свежата салата всеки ден за обяд.

Неслучайно бебетата ядат само мляко. Това е ""вълшебната храна"  за човека. Факт - благодарение на нея растем . Мозъкът ни също. Сирене, кашкавал, йоргурт или чаша топло мляко - няма никакво значение какво ще сервирате на наследника си. Важното е да хапва от тях всеки ден.

Желязо - диетата за остър ум няма да мине без него. Лекарите смятат, че той е основният минерал, който зарежда децата с енергия и им помага да се концентрират в час. Къде да го намерите? В месото, разбира се. Най-добра е сочната телешка пържола. Там се крие и още един "подарък"  за отличника - много цинк. Който пък доказано е най-добрият приятел на силната памет. 
Автор: Албена Иванова