Важно за храненето!
Не е тайна, че всяко момиче между 15 и 20 години е пазила поне една диета. Други пък са напред с материала, като сменят по няколко диети на година и винаги нещо не е наред... Преди да пристъпите към диетите първо трябва да знаете, както те правят с н
2011-11-07 00:00:00
Не е тайна, че всяко момиче между 15 и 20 години е пазила поне една диета. Други пък са напред с материала, като сменят по няколко диети на година и винаги нещо не е наред... Преди да пристъпите към диетите първо трябва да знаете, както те правят с нашият организъм за да предвидите ефекта от всяка диета.
Както е метаболоизъм?
Веки жив организъм живее благодарение на редица био-химични реакции извършвани в него всяка секунда. Така сме устроени и ние - хората. За да е жив и здрав организма, всички вещества и процеси са в равновесие и се конролират едни други постоянно. Съвкупоността от процеси на разграждане на хранителние вещества, изграждане на други, отделянето им и изобщо целият кръговрат на веществата в организма се нарича метаболизъм.
Как метаболизма ни влияе на теглото ни?
В детска възраст метаболизма ни е железен. Ядем и растем с бързи темпове. В тинейджърска възраст нещата стават малко по-сложни. Метаболизмът ни все още е железен, но на равновесието влиаяят много хормони, подмомагащи половото съзряване на организма. Така по време на пубертета някой хора напълняват, други отслабват, трети не променят теглото си, но променят рязко ръстта и т.н. След пубертета настъпва период, в който метаболизма ни отново взима властта и организма ни изгаря усвоената храна независимо от количествата и качествата й... и така до денят, в който не започнем да пълнеем. Това показва, че метаболизма ни е извън релсите и вече трябва да си броим хапките и да преценяваме какво, как и кога ще ядем.
Да... неприятно. Но до този момент за вас има време. А дори можете да прескочите този етап ако се отнясяте към организма си с необходимото уважение.
Когато сте на възраст между 13 и 19 и започнете дадена диета вие разбивате равновесието на и без това трудно стабилизиращият се от бушуването на хормоните организъм. В един момент вие решавате, че ще го лишите от въглехидратите (примерно), като спрете да ядете шоколад, банички или любимите си сладки. И така седмица или две. Организма ви веднага изпада в шок и се опитва бързо да ви адаптира, като издава сигнали към мозъка, че ви се ядат храни с високо съдържание на въглехидрати. Тези сигнали вие подтискате и за това той прибягва до втори вариант - започва да гори излишните мазнини. Да, най-накрая желания ефект но... не съвсем. След, като е изпаднал в шок организма има за цел само и единствено да продължи живота си, и когато спрете диетата и изядете така очакваната пица, която гледате на билборда до вас цели две седмици, вместо организма ви да усвои 60% от веществата й както прави обикновено той усвоява 90%, за да се презапаси за следващи подобни шокови състояния. И така докато той не възвърне предишните масни натрупвания, а дори и отгоре.
Резултатите
Ден след края на диетата тежите с 4-5 кила по-малко, седмица по-късно тежите с 10-тина кила повече. Разбира се това са примерни цифри, така наречения йо-йо ефект.
Какво да правим?
Не праведе диети. Повече млади момичета нямат нужда от диета. Те тежат между 40 и 55 килограма, но искат да са още по-слаби. Ако от тази ранна възраст започнете с диетите вие сами ще разбиете своя метаболизъм и когато станете на 30 вече няма да имате никакъв контрол над организма си и надебеляването ще бъде прогресивно и неизбежно. Така, че моя съвет е да ограничите диетите до минимум, да се опитвате да си изградите ясна представа дали наистина имате наднормено тегло и що е то наднорменотегло, и най-важното - дали не е възможно да потичате 30 минути вместо да се лишите от жизнено важната храна!?
Автор: Албена Иванова