Застрашен ли си?
Болезнено слаби – толкова, че могат да послужат за демонстрации в уроците по анатомия – така изглеждат звезди като Никол Ричи (24) и Линдзи Лоън (19). Мода, която крие опасност за живота. Манията да си суперелегантен може да доведе до смъртоносни хранителни разстройства. Тук ще научиш всичко за най-разпространените симптоми и ще можеш сам/-а да си направиш тест…
Хранителни разстройства
Цифрите са плашещи: около 39% от младежите между 11 и 15 години в някои европейски държави мислят, че са прекалено дебели; 34% са на диета или са убедени, че трябва да отслабнат, а 10% от всички момичета и жени страдат от някаква форма на хранително разстройство като анорексия, булимия или постоянна диета. Момчетата и мъжете също са засегнати от подобни проблеми макар и значително по-рядко от жените. При тях обикновено се проявява манията да оформят перфектно мускулесто тяло чрез много спорт и редовен прием на определени хранителни добавки (и дори допинг). Комплекс на Адонис – така е известна тази мания днес.
Анорексия
Анорексията се счита за женско заболяване: около 95% от засегнатите са от женски пол, обикновено на възраст между 12 и 25 години. Момичетата, страдащи от анорексия, започват постепенно да губят от теглото си, приемат ограничено количество храна или изобщо престават да се хранят. Анорексичките са готови на всичко, за да не качат килограми и да отслабнат. Дори когато вече са прекалено слаби, те продължават да се чувстват с наднормено тегло. Не осъзнават, че са болни и се нуждаят от помощ. Причините за анорексия са много. Част от засегнатите се сравняват с екстремно слабите манекенки и модели и искат да изглеждат като тях. Много от тях възприемат трудно женските форми, които тялото им започва да придобива по време на пубертета. А често ниското самочувствие и желанието да се противопоставиш на другите също са виновни за гладуването.
Анорексиците непрекъснато се страхуват, че са прекалено дебели
Булимия
90% от всички булимици са от женски пол и на възраст между 15 и 30 години. При всички тях се наблюдават – понякога повече от веднъж на ден, пристъпи на глад и поглъщане на огромни количества калорична храна. От страх, че ще напълнеят, след подобни пристъпи страдащите от булимия предизвикват повръщане, за да се „изчистят“ от погълнатите калории. Друг вариант за това е взимането на очистителни таблетки или крайно изтощителни физически упражнения. За разлика от болезнено слабите анорексици, булимиците обикновено имат „нормална“ фигура, поради което техните близки и приятели много трудно забелязват наличието на проблем.
Булимиците повръщат след всяко ядене
Последици от хранителните разстройства
- В екстремни случаи анорексията може да е смъртоносна (при около 12% от случаите).
- Тъй като организмът на анорексиците не се снабдява с необходимите хранителни вещества, при тях се наблюдават различни здравословни проблеми. Много от засегнатите страдат от нарушения в сърдечния ритъм, ниско кръвно налягане и често получават припадъци.
- При младите момичета, които страдат от анорексия, развитието през пубертета се възпрепятства или забавя (растежът спира, гърдите не се развиват, менструалният цикъл закъснява).
- Непрекъснатото повръщане при булимичките води до сериозно увреждане на зъбите, възпаления на хранопровода и стомашни проблеми.
- Тъй като страдащите от анорексия често губят голямо количество течности, организмът им не се снабдява с необходимото количество минерални вещества. Това може да застраши живота им.
Провери себе си!
Прочети следващите въпроси и им отговори честно. Ако отговориш на един или повече от тях с „Да!”, е възможно да страдаш от хранително разстройство или да си на път да развиеш такова:
- Живееш ли в непрекъснат страх, че ще напълнееш или че ядеш прекалено много?
- Изпробвала ли си много диети и/или взимаш ли очистителни таблетки, за да отслабнеш?
- Мислиш ли често за храна и за теглото си?
- Чувстваш ли вина, когато се храниш?
- Случва ли ти се понякога да загубиш контрол върху количеството храна, която изяждаш, и след това да повърнеш?
- Влияе ли се настроението ти от това колко много – съответно колко малко, си яла?
Запомни!
Хранителните нарушения като булимията и анорексията са болести, които трябва да бъдат лекувани от професионалист. При това не става въпрос единствено за стабилизиране на теглото (особено при анорексията), а и за психологическо консултиране на засегнатите. Така те ще открият какви са причините за заболяването им и как (отново) могат да се завърнат към здравословното отношение към собственото си тяло и хранене.
Автор: Александър Ненов