Любовта е една от най-важните, но неразбрани емоци, които преживяваме. Човешкият мозък възприема самотата и отхвърлянето като заплаха за оцеляване, ето защо мнозина имат нужда да поддържат повече от една любовна връзка едновременно. Те изпитват твърде силен страх от самотата.
Вижте 6 неща, които е любовта:
1. Любовта е различна от страстта
Физическото привличане е важна част от любовта, но емоционалната връзка е много по-силна. Това е причината връзките за една нощ и пианските свалки да не продължават дълго.
Проучвания, които сканират мозъка в реално време, показват, че привличането стимулира зони в мозъка, които отговарят за мотивация и желание за получаване на награда, докато любовта осветява зони, свързани с грижа и съпричастност.
2. Създаването на трайна връзка иска работа
Да си подхождат двама души не е достатъчно, за да се получи една дългосрочна връзка, особено ако е пълноценна.
Според проучвания това може да бъде възможно само ако и двамата партньори предварително са открили щастието в себе си, а не очакват да го намерят единствено у другия.
3. Можем да увеличим способността да обичаме
Изследвания показват, че е възможно един индивид да упражнява и развива способността си да обича.
Монасите, които редовно практикуват състрадателна медитация, имат различен ритъм на мозъчни алфа вълни от средностатистическия човек.
Уменията за любов и състрадание увеличават активността в центровете на мозъка, свързани с емпатия и положителни емоции и намаляват страховете.
4. Любовта не е в определено количество
Любовта, която даваме може да бъде безкрайна - това зависи от нас! Това, че обичате един очвек, не означава, че любовта за останалите близки хора в живота ви е по-малко.
Всъщност това е способност, която може да изградите и развиете в себе си чрез емоционална ангажираност и грижовни действия.
5. Любовта не е безусловна
Най-важното, което дава любовта на човека е чувството за сигурност и доверие. За да се свържете на емоционално ниво трябва мозъкът ви да изключи така наречената "защита" от евентуално разочарование.
Хората, които са претърпели травми, пренебрегване, малтретиране или други неприятни преживявания, които са увредили способността им да се доверяват, могат да бъдат труден обект за любовна връзка.
Подобен проблем може да се преодолее чрез терапия или с партньор, който многократно демонстрира надеждност и грижа.
6. Любовта не е непременно завинаги, но може да бъде!
Всеки знае, че любовта често е непостоянна, но това не е задължително. Промените, които настъпват в живота могат да сложат край на една връзка, защото единият партньор иска промяна или и двамата са поели в различни посоки.
Но проучвания показват, че има хора, които са запазили връзката си в продължение на много години, а мозъкът им отчита същите вълни като на току-що влюбена двойка!
Снимки: Pixabay