Някои популярни тенденции, свързани със здравословното хранене и здравословния живот изобщо, могат да навредят на зъбите и да причинят зъбобол. За това алармира зъболекарят Калед Касим пред "The Sun". Вижте с кои неща да внимавате.

 

Вода с лимон

 

Всички сме чували за ползите от пиенето на топла вода с лимон рано сутрин. Тази тенденция е много популярна в социалните мрежи. Наистина водата с лимон е полезна - може да помогне за отслабване, за помпане на имунитета, за повече енергия и т.н. Тази напитка ви хидратира и е чудесен източник на витамин С. Но, ако пиете прекалено много вода с лимон, и прекалено често, това може да навреди на зъбите. Лимоновият сок е много киселинен и може да разяде емайла. Това прави зъбите податливи на развитие на пародонтит след време, както и кариеси. Ако всеки ден пиете вода с лимон, поне го правете със сламка, за да защитите зъбите. Ако пък имате афти в устата, лимоновият сок може да доведе до допълнително дразнене и възпаление, заради киселинността.

 

Снимка: Pexels/Julia Zolotova

 

Ябълков оцет

 

Много инфлуенсъри в социалните мрежи често говорят и пишат за ползите от приемането на ябълков оцет. Смята се, че той детоксикира и помага да свалите килограми. Но той също е силно киселинен. Ако пиете прекалено много ябълков оцет, това може да увреди зъбите, а и да повлияе зле на стомаха и гърлото ви. Подобно на водата с лимон, този оцет може да разяде емайла. Без този защитен слой, зъбите стават и податливи на опетняване.

 

Снимка: Pixabay/wicherek

 

Сокова диета

 

Видеа в мрежите редовно промотират "чистото хранене" и особено пречистването на организма чрез сокова диета. Това означава няколко дни да поемате само сокове от плодове и зеленчуци. Естествено, полезно е да поемате плодове и зеленчуци, но това може да навреди на устата. "Да пиете сока директно позволява на захарта да се наслои и да заседне в процепите на зъбите.", обяснява зъболекарят. Прекалено честото пиене на такива сокове може да доведе до зъбни кухини, ронещи се кътници и дори кариеси. За да избегнете това, трябва да приемате и истинска твърда храна, както и други течности.

 

Снимка: Pixabay/silviarita

 

Малки порции, но по-често

 

Има хора, които смятат, че е по-полезно да хапват малки порции, но на всеки 2-3 часа, за да не са гладни. Това може и да влияе добре на фигурата, ако храните са полезни, но пък може да навреди на зъбите. По-малката почивка между храненията означава по-малко време на устата да разгради храната, която е поела. Така се наслагват бактерии и киселини по зъбите и венците. Това пък може да доведе до зъбни кухини. Д-р Касим съветва да се храните по 3 пъти на ден и да миете зъбите след закуска, както и след вечеря.

 

Снимка: Pixabay/LUM3N

Автор: Ивета Иванова